Genel Kategori

Kartuş Filtreler

İşyeri, ev ve endüstriyel alanlarda ön filtre olarak kullanılmakta olan kartuş filtreler; yıkanabilir, ip ve sediment filtreler olmak üzere 3 çeşittir. Kullanım alanları ise yiyecek / içecek sanayii, Biyoteknoloji, Nükleer, Elektronik, RO Sistemler, Su Arıtma alanlarıdır.

Kartuş filtreler suyun içindeki istenmeyen materyalleri tutmaya yarayan, kullanımı ve montajı kolay su arıtma filtreleridir. Filtre ile beraber filtreye ev sahipliği yapan filtre kabından oluşur. Genelde klor ve tortu gidermek için kullanılır. Sudaki tortuları uzaklaştırmak için kullanılan filtreler ömrü bittikçe yenilenen ve yıkandıktan sonra tekrardan kullanılabilen olmak üzere iki çeşit olarak piyasada satılır.

Ömrü bitince yenilenmekte olan kartuş filtrelerinin gözenekleri 1, 5, 10, 20 mikrondur. Yıkandıktan sonra tekrar kullanılabilen kartuş filtreler ise torba, paslanmak çelik ve plastik kartuş filtrelerdir. Kartuş filtreler olarak bir diğer filtre çeşidi karbon filtredir.

Bu karbon kartuş filtreler kloru, toplam organik karbonu ve suyun içerisinde bulunan bazı özel spesifik organikleri sudan ayrıştırmak için kullanılmaktadır. Bu filtreler gözenek çaplarına ve boylarına göre sınıflandırılır. Filtre boyları olarak 5″, 10″, 20″, 30″, 40″tır. Gözenek çaplarına göre 1, 5, 10, 20, 50, 80 ve 250 mikrondur.

Optimal özelliklere sahip bir kartuş filtreler sistemi suyunuzda istenmekte olan mikron hassasiyetinde su arıtımı sağlayarak, su yüzeyinde askıda kalmış olan materyallerin giderimi için ekonomik ve etkili yöntemlerden birisidir. Genelde maksimum hassasiyete sahip olan bu kartuş filtrelerden sediment kartuşlar 1 ila 25 mikron arasında filtrasyon sunmaktadır.

Özel filtrasyon uygulamalarının mümkün olduğu bu kartuş filtrelerde genelde maximum çalışma basıncı 8 bar olabilmektedir. Kimi zamanlarda opsiyonel şekilde filtrelerin gövdelerine teflon kaplama ve / veya 316 paslanmaz çelik kaplama gibi farklı uygulamalar uygulanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir