Genel Kategori

Kas Krampında Su Yerine Elektrolit İçin

Kasınıza kramp girdiği zaman su bardağına uzanıyorsanız, bir kez daha düşünün.

Edith Cowan Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırma, saf su yerine elektrolit çözeltisi içmenin, kas kramplarını önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmış.

Journal of the International Society of Sports Nutrition bülteninde yayımlanan çalışmada, egzersiz sırasında ve sonrasında elektrolit yönünden zenginleştirilmiş su içen kişilerin, saf su içenlere kıyasla kas kramplarına daha az maruz kaldığı bulunmuş.

Pek çok insanı etkileyen yaygın ve ağrılı bir durum olan kas krampları, maraton koşucularının yaklaşık yüzde 39’unu, rugby oyuncularının yüzde 52’sini ve bisikletçilerin yüzde 60’ını etkiliyor.

Seyreltik Çözelti

ECÜ Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde çalışan baş yazar Profesör Ken Nosaka, çalışmanın susuzluğun değil; elektrolit eksikliğinin kas kramplarına katkıda bulunduğuna yönelik bulgulara dayandığını söylüyor.

“Pek çok insan, susuzluğun kas kramplarına sebep olduğunu düşünür ve egzersiz yaparken kramp girmesini önlemek için saf su içer” diyor.

“Biz ise egzersiz öncesi ve sonrasında sadece su içeren kişilerin, aslında kendilerini kramplara daha yatkın hale getiriyor olabildiklerini bulduk.

“Bunun sebebi de muhtemelen, saf suyun vücutlarımızdaki elektrolit içeriğini seyreltmesi ve terleme sırasında kaybedilenlerin yerini doldurmaması.”

Elektrolitler sodyum, potasyum, magnezyum ve klorürün de içerisinde bulunduğu mineraller. Kas sağlığı için gerekli olan bu maddeler, vücudun suyu özümsemesine yardımcı oluyor.

Belirli oranlarda elektrolit içeren ve oral su kaybı giderme çözümleri su, tuz ve şeker ile yapılabiliyor. Bunlar market ve eczanelerde bulunabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir