Belgesel, Bilim

Kaya buzulları Himalaya buzlarının erimesini yavaşlatacak

Yeni araştırmalar, bazı Himalaya buzullarının küresel ısınmaya daha önce tahmin edilenden daha dirençli olduğunu öne sürüyor.İlan


Kaya buzulları, yerçekimi ile yokuş aşağı hareket eden buz ve kaya karışımları olmaları bakımından “gerçek” buz buzullarına benzer – ancak yüzey kaya kalıntılarının sağladığı gelişmiş yalıtım, sıcaklıklar yükseldikçe kaya buzullarının daha yavaş erimesi anlamına gelir.

Kaya buzulları, Himalaya buzunun geleceği ile ilgili çalışmalarda genellikle göz ardı edilmiştir.

Exeter Üniversitesi’nden Dr Darren Jones liderliğindeki yeni çalışma, kaya buzullarının halihazırda Himalaya buzul buzunun yaklaşık yirmi beşte birini oluşturduğunu gösteriyor – ve bu oran, açığa çıkan buzullar erimeye devam ettikçe ve bazı geçişler kaya buzullarına dönüştükçe artacak .

Exeter Üniversitesi’nden Profesör Stephan Harrison, “Buzullar su kaynaklarının düzenlenmesinde hayati bir rol oynamaktadır ve Himalaya buzulları yüz milyonlarca insan için suyu düzenlemektedir” dedi.

“Geçtiğimiz yüzyılda, bu buzullar iklim değişikliği nedeniyle kütlelerinin yaklaşık% 25’ini kaybetti ve gelecekte daha fazlasını kaybedecekleri tahmin ediliyor.İlan


“Bununla birlikte, buzul modelleri buzulları tek tip buz yığınları olarak ele aldı ve bizim çalışmamız tüm buzulların aynı oranda erimeyeceğini gösteriyor.

“Birçoğu kayalarla kaplı ve kaya buzullarına geçişin çeşitli aşamalarında.

“Bu yavaş hareket eden buzullar iyi yalıtılmıştır ve sonuç olarak küresel ısınmaya ‘gerçek’ buzullardan daha dayanıklıdırlar.”

Çalışma, Himalayalar’daki kaya buzullarının sayısı ve önemine ilişkin ilk tahmini sağlamıştır.

Bölgede toplamda yaklaşık 51 kilometreküp buz veya 41-62 trilyon litre su içeren yaklaşık 25.000 kaya buzulu olduğunu gösteriyor.İlan


Buna rağmen baş yazar Dr Darren Jones şu uyarıda bulundu: “Kaya buzullarının ısınmaya karşı daha dirençli olduğunu bulmamıza rağmen, tüm Himalaya buzullarının uzun vadede düşüşte olduğu ve su kaynakları için onlara güvenen insanlar için muazzam çıkarımlar olduğu açıktır. . “

Met Office Hadley Center ve Üniversitesi’nden Profesör Richard Betts, “Himalaya kaya buzulları hakkında daha fazla araştırma yapmak, iklim değişikliğine uyum stratejilerini desteklemek ve bu yüksek nüfuslu bölgenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini karşılamak için güçlü bir konumda olmasını sağlamak için kritik öneme sahiptir” dedi. Çalışmaya da dahil olan Exeter.

Araştırma ekibi, Exeter Üniversitesi’nden Dr Karen Anderson ve Bristol Üniversitesi’nden Dr Sarah Shannon’ı içeriyordu.

Fon verenler arasında Doğal Çevre Araştırma Konseyi, Dr Darren Jones’a GW4 Doktora fonu ve BEIS / Defra Met Office Hadley Merkezi İklim Programı yer aldı.

Science of the Total Environment dergisinde yayınlanan makalenin başlığı: “Kaya buzulları Himalaya’daki gizli su depolarını temsil ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir