Genel Kategori

Kilo Vermenin İksiri Sihirli Su

Fazla kilolarınız ve yağlarınızdan kurtulmanın iksiri aslında sizin vücudunuzun içerisinde olan sihirli bir sıvıdır. Bu sıvı doğada o kadar bol miktarda bulunur ki yaşadığımız yerkürenin üçte ikisi bu madde ile kaplıdır. Evet bildiniz. Sudan bahsediyorum. Bu değerli nimet aslında sizlerin kolay zayıflama fırsatını da sunuyor. Su ile kilo verme arasındaki ilişki hep söylenip durur.

Bir çok arakadaşımız kilo vermeye niyetlendiğinde bol bol su içmenin kilo verme ve zayıflamaya neden olduğunu düşünür. Bir kısmı ise “Bana su bile yarıyor” şeklinde bir yakınma ile su içmenin aslında sıfır kalorili bir besin olduğunu bir nevi itiraf ederler. Aslında doğru yemek yeme alışkanlığınızı bir de egzersizler ile desteklerseniz yeteri kadar su içmek ile emin olun ki şaşılacak kadar kolay zayıflayacaksınız. Bizler aslında günlük tüketmemiz gereken suyun yarısını bile tüketmemekteyiz. Bu suyun yerine ise midemizi kalori yüklü abur cuburlar ile doldurarak şişmanlığımıza katkıda bulunuyoruz. Ve hatta fazla kilolarınızın en az 3-4 kilosu eksik su tüketiminden kaynaklanıyor diyebilirim. Suyun bir diğer yararı ise vücuttaki artık ve zararlı maddelerin temizlenmesinde edindiği görevdir.

Vücutta karaciğerde parçalanan kolesterol yağları su ile böbrekler vasıtasıyla idrar yoluyla atılmaktadır. Su sadece midemizde boşluk kaplayan bir element değildir. Onun yanında içerisinde barındırdığı mineral maddeler ile sağlığımızı korumakta, ve ayrıca vücudumuzdaki temel madde olduğu için de metabolizmanın hızlı ve kusursuz çalışmasına yardımcı olmaktadır. Vücudumuzdaki tüm besinler kan yolu ile yani diğer bir deyişle ana maddesi su olan bir madde ile transfer edilirler. Bu nedenle yeterli su almak aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yaparak kolay zayıflama sürecini hızlandırıcı bir etki yaratacaktır. Hızlı metabolizma ile daha fazla kalori tüketiriz. Bu da yediklerimizi daha fazla yaktığımız anlamına gelmektedir. Fazla besin yakmak ise kilo vermek demektir. Metabolizmanın enerji üretiminde kullandığı ana kaynak yağ’dır.

Yani vücudumuzun petrolü kömürü yakıtı yağlardır. Yağların hızlı yakılmasını hızlandırmak amacıyla bol su tüketimi gerçekten faydalı oalcaktır. Ama dediğim gibi su tüketirken egzersiz yapmalı ve doğru beslenmeye özen göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir