Tarihçe, Genel Kategori

Kırkçeşme Su Kemerleri Nedir?

Kırkçeşme su kemerleri, İstanbul’un kuzeyindeki Belgrad Ormanı’ndan su getiren bir Osmanlı su kemeri sistemiydi. Muhtemelen Hadrianus’un Bizans döneminde geliştirilip restore edilen su kemeri sistemini takip etmiştir.

Bu sistemin bir kısmı II.Mehmet tarafından restore edilirken, Kırkçeşme sisteminin temel özellikleri 1554-1563 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Hem maliyet hem de ölçek olarak Kırkçeşme su temin sistemi – Osmanlı’nın en kapsamlı su temin sistemi – Sinan’ın en büyük eseri olarak kabul edilebilir.

Kırkçeşme Su Temin Sistemi


Kırkçeşme su temin sistemi, Konstantinopolis yakınlarındaki ana akifer alanlarından birinin bulunduğu Belgrad Ormanı’ndan kaynaklanmıştır. Hadrian’ın (117-138) Bizans’a tedarik etmesi için yaptırdığı su kemeri sisteminin Kırkçeşme ikmal sistemine karşılık gelmesi muhtemeldir. Valens (364-378), Theodosius (379-395) ve diğer imparatorlar, yeni su kemerleri geliştirerek veya inşa ederek Konstantinopolis’in su temin sistemini geliştirdiler.

Hadrian’ın hattı Geç Antik Çağ’da kullanılmaya ve geliştirilmeye devam etti, muhtemelen Kaligaria Kapısı’nın (Eğri Kapı) hemen kuzeyinden şehre girerek, Pantokrator Manastırı’nın yanındaki sarnıcın yanından geçip Yerebatan Sarnıcı’nda sona erdi. Konstantinopolis muhtemelen 12. yüzyılda Belgrad Ormanı’ndaki su kaynaklarına büyük ölçüde güveniyordu, çünkü Trakya’dan gelen uzun mesafeli su kaynakları işlevini yitirdi. Görünüşe göre bu su kemeri sistemi, 1204’te Latinlerin Konstantinopolis’i fethinden sonra tamir edilmemiş, ardından sarnıçlar şehrin ana su kaynağı olurken, su kemeri sisteminin kalıntıları çürümüştür.


Kanıtlar, daha önceki bir sistemin de Belgrad Ormanı’nın sularından kaynaklandığını gösteriyor, ancak Osmanlılar tarafından kapsamlı bir şekilde yeniden geliştirildiği için su temin sisteminin hayatta kalan Roma ve Bizans özelliklerini belirlemek zor. Cebeciköy Çayı çevresinde örneğin Roma veya Bizans kanallarının kalıntıları bulunmaktadır. Son araştırmalar, Eğri Kemer’in en alt katmanında önemli Roma veya Bizans kalıntılarına sahip olduğunu doğruladı.

Kirkcesme

Ayrıca Uzunkemer‘in de Roma veya Bizans temellerinin izlerini taşıyor olması muhtemeldir, Büyük Bent gibi Osmanlı barajları da muhtemelen Bizans dönemi barajlarının yerine inşa edilmiştir. Mehmet II, 1453’te Konstantinopolis’in fethinden kısa bir süre sonra su kemeri sistemi üzerinde çalışılmasını emretti. Görünüşe göre Bizans su kemerlerinin kalıntıları, su sistemlerini yeniden inşa etmeye başladığında hala öne çıkıyordu ve bu da ne kadar restore edildiğini veya yeniden inşa edildiğini belirsiz hale getirdi.

Başlıca su projelerinden biri, Bozdoğan Kemeri’nin (Bozdoğan Kemeri) su ihtiyacını karşılamak için Halkalı’daki su sisteminin yeniden geliştirilmesini içeriyordu. Ancak II. Mehmet, Cebeciköy Deresi’nin güney kıyısındaki su kaynaklarını kullanarak Belgrad Ormanı’ndaki su sisteminin bir bölümünü yeniden geliştirdi. Su sistemi, Bozdoğan Kemeri yakınında Mehmet tarafından yaptırılan bir sebilden sonra Kırkçeşme (Türkçe “kırk çeşme”) olarak biliniyordu. 1940’larda Atatürk Bulvarı’nı genişletmek için yıkılan çeşme, Bizans tavus kuşu kabartması ile süslenmiştir.


Kırkçeşme su temin sistemi 1554-1563 yılları arasında Mimar Sinan tarafından restore edilerek genişletildi. Şehrin kuzey tarafındaki Belgrad Ormanı’ndan büyük miktarlarda su getiren bu sistem, Osmanlı döneminde yapılan en büyük sistemdi. Görünüşe göre Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566), Kağıthane Deresi civarında avlanırken eski bir su kemerinden sızan suyu fark ettikten sonra bu su sistemini devreye almış. Konstantinopolis’in nüfusunun artması şehirde su kıtlığına neden olduğu için bu proje başkenti için gerekliydi.

Mimar Sinan’ın sistemi, Belgrad Ormanı’ndaki Kağıthane Deresi’nin kollarından su topladı ve II. Mehmet’in yaptığı gibi kısmen eski Roma su kanallarını kılavuz olarak kullandı. Bu devasa su temin sistemi, beşi birkaç sıra kemerli anıtsal olan 55 kilometrelik kanala ve 33 su kemerine sahipti. Aynı zamanda su dağıtım havzalarını ve yaklaşık 300 halka açık çeşmeli bir şehir dağıtım ağını içeriyordu. Bu sistem, belki de çağının en gelişmiş sistemiydi. Aynı zamanda su kemerleri, çökeltme havzaları, örtülü kanallar, dağıtım havzaları ve çeşmeler gibi birçok özelliği, yüzyıllar önce inşa edilen Roma ve Konstantinopolis’in su sistemleriyle ilgilidir. Bu su sistemi, Mimar Sinan’ın bir başka projesi olan Süleymaniye Camii ile aynı dönemde yapılmıştır.


Kırkçeşme sistemi, kuzey kolu ve doğu kolu olmak üzere iki ana kola ayrıldı. Anıtsal Eğri Kemer (Kovukkemer) ve Paşa Kemer su kemerleri doğu kolunda, Uzun Kemer ise kuzey kolundaydı. Bu kollar Başhavuz olarak bilinen dağıtım havuzunda bir araya geldikten sonra ana hat Mağlova Kemer Su Kemeri ile Alibey Çayı üzerinden, ardından Güzelcekemer Kemeri ile Cebeciköy Deresi üzerinden geçerek hat Cebeciköy ile birleşti. şube.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir