Genel Kategori

Kirli Suyu Nasıl Arıtabiliriz ?

Basit arıtma

Basit arıtma kirli su içindeki istenmeyen katı maddeleri sudan ayırmak için kullanılan en basit yöntemdir. Arıtma yöntemi ile sudaki mikroorganizmaları öldürmek mümkün değildir. Ancak bir miktar mikroorganizma arıtma sırasında sudan ayrılabilir. Bu nedenle mikroplu suların dezenfekte yani temizliği amacıyla sadece arıtma yöntemi kullanılmamalıdır.

Basit arıtma yöntemi, suyun katı maddeleri tutan farklı maddeler arasından geçerek temizlenmesi prensibine dayalı bir yöntemdir. Basit arıtma yönteminde organik maddeleri tutmak için aktif karbon yani mangal kömürü kullanılır. Aşağıdaki yöntemi kullanarak evde kendiniz de içme suyu elde edebilirsiniz.

Bir pet şişe veya koni şeklinde kapaklı bir malzemenin ağzını gözenekleri ince bir bez ile kapatın. Bezin üstüne aşağıdan itibaren sırasıyla mangal kömürü, kum, küçük çakıl taşları, kum ve tekrar küçük çakıl taşları ile doldurarak arıtma düzeneğini hazırlayabilirsiniz.

Bu şekilde bir arıtmadan geçen suyun içindeki tüm istenmeyen katı cisimler temizlenecektir. Sudaki faydalı mineraller ise aynen kalacaktır.

Kaynatmak

Su içindeki zararlı mikroorganizmaları temizlemenin en basit yolu kaynatmaktır. 35-36 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda yaşayan mikroplar yani mikroorganizmalar insanlarda hastalıklara neden olabilirler. Suyu yaklaşık 2 dakika kaynatarak su içindeki tüm bakteri ve mikroorganizmaları öldürebiliriz.

Suyu kaynatmak su içindeki faydalı minerallere zarar vermez. Ancak çok uzun süre kaynatmak, su içindeki diğer gazların uçmasına ve suyun tadının bozulmasına yol açar. Bu nedenle kaynamış suyu içmeden önce bir kaç kez kaptan kaba aktarmak gereklidir.

Suya önce basit arıtma ve daha sonra kaynatma işlemi uygulanarak son derece temiz ve güvenli içme suyu elde edilebilir.

Distilasyon

Distilasyon, suyun önce buharlaşıp daha sonra soğuyarak tekrar sıva hale gelmesi işlemidir. Distilasyon yöntemi evlerde uygulanabilecek pratik bir yöntem değildir ve sudaki tüm zararlı organizmalar ile beraber faydalı mineralleri de yok eder. Distilasyon ile içme suyu haricinde amaçlar için kullanılan distile su veya saf su elde edilebilir.

Kirli Suyu Nasıl Arıtabiliriz ?” ile ilgili yorumlar;

  1. Vedat Uca dedi ki:

    Yağmur suyunu arındırmek istiyorum.Evde su arıtmada mangal kömürü, toz halinde mi ? parça halinde mi ? istiflenmeli ?
    Teşekkür edetim

    1. Anahtar Yönetici (Admin) dedi ki:

      parça halinde olması gerekli, boyut 3-10milim kalınlıklarda parça olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir