Genel Kategori

Kış Aylarında Su Alımınızı Arttırmak İçin 5 Neden

Hava şartlarından bağımsız olarak sulu kalmak önemlidir. Ancak sıcaklık düştükçe çok susamayabiliriz. Kışların başlamasıyla birlikte, bağışıklığımız da sınanır ve bu da bizi çeşitli hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Bu zamanlarda beslenmemize dikkat etmek çok önemli olsa da, yeterli su tüketmemizi sağlamak da aynı derecede önemlidir. Aşağıda, kış aylarında bile kendinizi nemli tutmanız için 5 neden var.

Kış Dehidrasyonu

Yazları terleme sırasında sıvı kaybından dolayı susuzluk hissederiz, ancak kış aylarında terlemeyebilirken vücudumuz nemini kaybeder. Kafein açısından ağır sıcak içecekler tüketmek, susuz kalmamıza neden olan nedenlerden biri olabilir. Vücudumuz, soğuk havalarda dışarıdayken ağzımızdan ve burnumuzdan gördüğümüz su buharı gibi başka yollarla da hidrasyon kaybeder. Bir dergide yayınlanan bir araştırma, soğuğun aslında susuzluk hissini değiştirdiğini ve bu nedenle yeterince su içmediğimizi söylüyor.

Bağışıklık Desteği

Hava koşullarındaki değişim ve düşen sıcaklıklarla birlikte, hastalığa karşı daha duyarlısınız ve bağışıklığımızın daha da güçlendirilmesi gerekiyor. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne göre, su eksikliği, akciğerlerimizdeki ve sinüs kanallarımızdaki mukoza zarlarını kurutarak enfeksiyonlara karşı dirençlerini azaltabilir. Bu nedenle, güçlü bir bağışıklık sağlamak için düzenli olarak su içmeye devam edin. Doğal olarak bağışıklığı artırdığı bilinen zencefil çayı, limonlu ballı su gibi sıcak içecekleri de tüketebilirsiniz.

Sağlıklı cilt

Kış aylarında soğuk ve kuru hava cildimize zarar vererek çatlamasına ve çatlamasına neden olabilir. Cildimiz kış aylarında daha fazla nem kaybeder. Yeterince su içmek cildimizin nemli ve esnek hissetmesini sağlar. Su aynı zamanda doğal bir detoksifikatör görevi görür, vücudumuzdaki yabancı maddeleri temizleyerek cildimizi parlatır.

Sindirime Yardımcı Olur

Kış aylarında tüketilen su eksikliği ile susuz kalabiliriz, bu da yiyecekleri sindirmeyi zorlaştırır ve ayrıca kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle kış aylarında bol su içmeliyiz. Soğuk su tüketmekte zorlanıyorsanız, ya ılık sıvılar içerek ya da su içeriği yüksek meyve ve sebzeler yiyerek hidrasyon seviyesini koruyun.

Obezite ile Mücadele Ediyor

Soğuk aylarda kendimizi tembel hissederiz ve fiziksel aktivitelerimizi kısıtlama olasılığımız daha yüksektir. Gerektiği kadar sık ​​egzersiz yapmıyoruz ve tüm bunlar sağlığımıza zarar verebilir. Su, metabolizmamızın anahtarıdır. Sindirim sürecini hızlı bir şekilde takip eder ve yiyeceklerimizden besin ve minerallerin emilimini kolaylaştırır. Aynı zamanda daha fazla yemek yeme dürtüsünü azaltarak daha tok hissetmemizi sağlar. Kış aylarında, daha az susadığımız için kendimize su yudumlamaya devam etmemiz gerektiğini hatırlatmamız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir