Genel Kategori

Köpek Balıklarının Milyonlarca Yıllık Gizemi

Tarihteki en büyük köpek balığı saldırısında insanlar yoktu.

Yale Üniversitesi ve Atlantic Üniversitesi’nde çalışan Dünya bilimcilerin yeni çalışması, yaklaşık 19 milyon yıl önce meydana gelen büyük çaplı köpek balığı ölümlerini ortaya çıkarıyor.

Söz konusu olay, dünya okyanuslarında günümüze göre 10 kat daha fazla köpek balığının dolaştığı bir döneme denk geliyor.

Araştırmacılar şimdilik bu ölümlerin sebebini bilmiyor.

Yale Üniversitesi Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü ve Yale Biyosfer Çalışmaları Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Elizabeth Sibert,

“Bu yok oluş olayını neredeyse kazara keşfettik” diyor. Sibert, Science bülteninde yayımlanan yeni araştırmanın baş yazarı.

“Denizin derinliklerindeki tortularda bulunan mikrofosil balık dişleri ve köpek balığı üzerinde çalışıyorum” diyor Sibert.

“Balık ve köpek balıklarındaki normal çeşitliliğin uzun vadede neye benzediğine ilişkin fikir edinmek üzere, popülasyon sayılarına yönelik 85 milyon yıllık bir kayıt çıkarmaya karar verdik. Fakat köpek balığı sayısında, 19 milyon yıl önce kadar ani bir düşüş olduğunu keşfettik ve bunu daha fazla araştırmamız gerektiğini anladık.”

Peki bu düşüş ne kadar büyük? Sibert, dünyadaki köpek balıklarının %70’ten fazlasının kaybolduğunu söylüyor;

rakamlar, kıyı sularından ziyade açık denizde gezen köpek balıklarında çok daha yüksek. Köpek balıklarının, Dünya üzerindeki bitki ve hayvan türlerinin dörtte üçünü yok eden 66 milyon yıl önceki Kretase-Paleojen kitlesel yok oluşunda karşılaştıkları seviyenin iki katı kadar!

Köpek balığı popülasyonlarındaki bu sert düşüş sırasında meydana geldiği bilinen hiçbir iklim faciası veya ekosistem bozulması olmaması, gizemi daha da arttırıyor.

“Bu dönemde, Dünya tarihinde önemli bir değişim olmadığı biliniyor” diyor Sibert. “Fakat her ne yaşandıysa, açık okyanusta yaşayan bir yırtıcı olmanın tabiatını tamamen değiştirmiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir