Liste, Genel Kategori

Musluk Suyu İçmemeniz Gereken 10 Ülke

Örneğin, en popüler şişelenmiş su markalarından hangisinin adını taşıyan tatil noktası Fiji’de, aslında musluk suyu içemeyeceğinizi biliyor muydunuz? Bu yüzden, kalkıştan önce, gideceğiniz yerin temiz su bulunmayan ülkeler listemizi mi oluşturduğunu veya gerçekten, nerede ne pahasına olursa olsun musluk suyundan kaçınmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun.

1. Ukrayna

ukrayna-musluk-suyu

Ukrayna’daki turistik yerler bile musluk suyunu içmemeyi tavsiye ediyor. Ecozine’e göre  , Ukrayna’nın su kaynakları endüstriyel ve tarımsal atıklarla kirleniyor ve altyapılarının çoğu Sovyet dönemine dayanıyor.

2. Bahamalar

bahamalar-musluk-suyu

Bahamalar’a gitmeden önce ,CDC, Bahama musluk suyu içerek kolayca bulaşan iki hastalık olan hepatit A ve tifo için aşı olmayı tavsiye ediyor. Neyse ki, çoğu tatil beldesi şişelenmiş suyu ücretsiz olarak sunuyor ve bu ülkeden temiz su olmadan hastalanmamak için onları bu sulara götürmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Brezilya

brezilya-musluk-suyu

2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan ülkenin daha nazik hale gelmesini beklersiniz, ancak Brezilya aslında bir süredir su krizi yaşıyor. Brezilya’da yaşayan 207 milyon insanın beş milyonunun temiz içme suyuna erişimi yok ve geri kalanı sürekli kuraklık çekiyor.

4. Çin

cin-musluk-suyu

Çin, dünyanın en büyük nüfusuna ev sahipliği yapıyor, ancak ekonomik güç merkezi hala kirli su kaynaklarından muzdarip. Raporlara göre, şehrin nehirlerindeki suyun şaşırtıcı bir şekilde yüzde 85’i 2015 yılında tüketime uygun görülmüyordu. Çin’in en büyük şehirlerinden biri ve popüler bir turizm merkezi olan Pekin’de suyun neredeyse yüzde 40’ı o kadar kirliydi.

5. Fiji

US News & World Report’tan alınan son verilere göre , Fiji dünyada en çok aranan beşinci balayı destinasyonu ve bazı şişelenmiş su markaları sizi başka türlü düşündürse de, takımadaların musluk suyunu içmek aslında güvenli değildir. 2011 yılında Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Fiji nüfusunun yalnızca yüzde 47’sinin temiz içme suyuna erişimi olduğunu bildirdi. Bazı tatil köyleri, musluk suyu için kendi filtreleme sistemlerini sunar, ancak bu ülkedeki lavabodan temiz su olmadan içmeden önce iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

6. Meksika

Meksika’ya seyahat eden hemen hemen her turiste , her ne pahasına olursa olsun musluk suyundan kaçınmaları söylendi. Bir seyahat web sitesinin dediği gibi, “Cancun’un güneyinde yerliler bile suyu içmiyor.” Kriz o kadar kötü ki, Meksika 8.23 milyar galon ile en büyük üçüncü şişelenmiş su tüketicisi haline geldi  .

7. Rusya

Soçi’deki Kış Olimpiyatları, Rusya’nın musluk suyuyla ilgili çok gerçek ve çok tehlikeli sorunları açıkça vurguladı. O sırada bir  Chicago Tribune gazetecisinin bildirdiği gibi, Soçi’deki oteline vardığında, musluğunun üzerinde “Çok tehlikeli bir şey olduğu için kullanmayın” yazan bir not buldu.

8. Küba

Küba’nın su krizi, altyapı sisteminin eski olmasına kadar izlenebilir. Miami Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre , yapılar 1959’daki Küba Devrimi’nden önce kuruldu ve o zamandan beri onları iyileştirmek için çok az şey yapıldı. Profesör Helena Solo-Gabriele, Miami Üniversitesi’ne “Nehir, akifere sızan tüm kanalizasyon ve nehir sularını alıyor ve içme suyunu riske atıyor” dedi.

9. Maldivler

Maldivler ziyaret edilecek yerler listenizde olsa da , Thilafushi muhtemelen değildir. Başkentten sadece birkaç mil uzaklıkta bulunan insan yapımı ada, Maldivler’in çöp sorununa “çözümü” ve suyu her geçen gün daha fazla kirletiyor.

Çevreci Ali Rilwan The Borgen Project’e verdiği demeçte , “[İnsanlar] suya atılan belediye katı atıklarına karışan piller, asbest, kurşun ve diğer potansiyel olarak tehlikeli atıklar görüyorlar .” “Bu atıklar bir ağır toksik metal kaynağıdır ve giderek daha ciddi bir ekolojik ve sağlık sorunudur.”

10. Hindistan

Hindistan: Chicken Tikka Masala, Taj Mahal ve Bollywood’un evi . Ancak ülkenin muazzam kültürel ve gastronomik başarılarına rağmen, nüfusun çoğu hala kirli sudan muzdarip. The Water Project’e göre, Hindistan’daki su krizi o kadar kötü ki, ülkedeki hastalıkların yüzde 21’inden fazlası su kaynaklarından kaynaklanıyor . Sonunda, Hindistan’ı temiz suyu olmayan en kötü ülkelerden biri yapan da budur.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir