Genel Kategori

Kozalaklı Ağaçlardan Yapılan Basit Filtreler, Temiz Su Krizinde Yardımcı Olabilir

Temiz su ağaçlarda yetişmeyebilir ancak filtrelemenin ucuz ve kolay bir yolunu sağlayabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, hem laboratuvarda hem de tarlada suyu filtrelemek için ağaç dallarından odun kullanabildiler. 

Bu, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde temiz su elde etmenin maliyetli yöntemlerine ucuz, biyolojik olarak parçalanabilir, düşük teknolojili bir alternatif sağlayabilir. 

Bir de yeni bir çalışma , araştırmacılar, çam ve sedir olmayan çiçek bitkiler, odun doğal yapısı kaldırmak için yeterli filtrasyon sağladığını göstermektedir E. coli sudan, rotavirüs ve diğer bakteriler. Bu yöntemin 2014 yılında bir laboratuvar ortamında çalıştığı zaten kanıtlanmıştı.

Ancak şimdi araştırmacılar, potansiyel kullanıcılarla yapılan görüşmeler ve yerel su kaynaklarının testleri yoluyla ağaç temelli arıtma sisteminin Hindistan’daki tarlada da aynı şekilde çalıştığını buldu ve yerel halkın bunu kullanmaya istekli olduğu. 

G ymnospermlerin veya çiçekli olmayan bitkilerin dalları, ağaç kabuğu altındaki odun tabakası olan diri odunlarında ksilem adı verilen ince, saman benzeri tüplerden oluşur . MIT’de yüksek lisans öğrencisi ve yeni çalışmanın baş yazarı Krithika Ramchander , dallardaki ksilem dokusunun benzersiz yapısı, su filtresi olarak çalışmasına izin verdiğini söylüyor . 

“Bu zarların gözenekleri, birkaç nanometreden birkaç yüz nanometreye kadar değişiyor ve bu, partiküller, bakteriler ve protozoa gibi su kirleticilerinin boyutundan daha küçük” diyor.

 Bu membranlar, sırt çantasıyla veya kamp için bir su filtreleme sisteminde bulabileceğiniz sentetik malzemelerden yapılmış bir su filtresi membranına benzer şekilde, kirletici maddeleri “yakalayabilir”.

Ramchander, dört santimetre genişliğinde, bir santimetre kalınlığında bir ahşap diskin, geleneksel yerçekimine dayalı su filtreleme sistemine benzer şekilde işlev görecek şekilde donatılabileceğini söylüyor. Su bir kaba dökülür ve altında asılı bir tüpün içinden geçer. 

Borunun tabanına ahşap ksilem filtre takılmıştır ve su içinden geçerken yavaşça, şimdi temiz bir şekilde düzeneğin altındaki bir hazneye saatte bir litre hızla damlar (ki bu hala oldukça fazladır) piyasadaki diğer seçeneklerden biraz daha yavaş). 

Ramchander, birçok farklı tasarımın mümkün olduğunu ve filtre diskini değiştirmenin ucuz ve kolay olduğunu söylüyor. 

Araştırmacılar, kuru odun filtrelerinin raf ömrünü koruyucu bir sıcak su ve etanol karışımına batırarak yaklaşık iki yıla kadar uzatabildiler. 

Ahşap ksilem filtreleri o kadar iyi çalışıyor ki Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırma şemasına göre, ev su arıtımı için ikinci en yüksek kategori olan iki yıldızlı “kapsamlı koruma” kategorisinde sıralanacaklar. 

İshalli hastalıklar, dünya çapında, özellikle çocuklarda, her yıl binlerce ölümden sorumludur ve bu ölümlerin yüzde 88’i , güvenli olmayan içme suyu ve sanitasyon sorunlarına bağlanabilir ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde, bu sorunlar özellikle çok yaygındır ve araştırmacılara ilham verir.

Ramchander, çalışmalarını oraya odaklamak için şunları söylüyor: “Hindistan, güvenli ve güvenilir suya erişimi olmayan 160 milyondan fazla insanın bulunduğu dünyadaki en yüksek su kaynaklı hastalık ölüm oranına sahip ülke” diyor. Saha testlerinde, kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik, teknolojinin ne kadar etkili olduğu kadar önemlidir. Neyse ki, Hindistan’ın yerli chir çam ağacı, gerçek dünyadaki suyu güvenli ve basit bir şekilde filtrelemek için harika bir şekilde çalıştı. 

Potansiyel olarak hayat kurtaran bu teknolojiye ihtiyaç duyanların ulaşmasını sağlamak için, filtrenin yapısı açık kaynaklıdır ve web sitelerinde, herkesin kendi ahşap su filtresini nasıl oluşturmaya çalışabileceğini ayrıntılı olarak anlatan talimatlar bulunabilir . MIT’de makine mühendisliği profesörü ve çalışmanın yazarı olan Rohit Karnik , “Dünyanın her yerinden öğrencilerden, kar amacı gütmeyen kuruluşlardan ve girişimcilerden inanılmaz miktarda ilgi gördük” diyor . 

Su filtrelemesini daha kolay hale getirmek için yaygın olarak bulunan bir kaynağı kullanmakla ilgilenen gelişmekte olan ülkelerden girişimcilerin kendileriyle temasa geçtiğini söylüyor.

 “Çalışmamızın, bu tür insanlara, dünyanın dört bir yanındaki topluluklara fayda sağlamak için yerel ihtiyaçlara göre uyarlanmış ksilem su filtrelerini daha da geliştirme ve ticarileştirme gücü vermesini umuyoruz.” 

Büyük ölçekli kullanımda ksilem filtreleri edinmenin zaman alabileceğini söylüyor Karnik, ancak lojistik, kalite kontrol standartları ve üretimin zorlukları üzerinde çalışıyorlar. 

“Pilot bir üretim tesisi kurmak, bir iş modeli oluşturmak ve filtre kullanımına ilişkin pilot çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kar amacı gütmeyen bir kuruluşla işbirliği yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir