Bilim, Haber

Küçük Kabuklular Deniz Hayvanlarında Görülen En Hızlı Tekrarlanabilir Hareketleri Gösteriyor

Alberta Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’ndeki biyologlar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, amfipod adı verilen bir grup kabuklu hayvan, bir mermi kadar hızlı hızlanabilir.

Bu çalışma, sudaki herhangi bir hayvan için şimdiye kadar bilinen en hızlı tekrarlanabilir hareketleri yapmaktan küçük ve sıra dışı bir türün sorumlu olduğunu gösteriyor.

Biyolojik Bilimler Bölümü’nde fahri profesör ve çalışmanın ortak yazarı Richard Palmer, “Bu tekrarlanabilir hareketlerin yüksek hızları saniyede yaklaşık 30 metreye veya saatte 100 kilometreden fazlasına ulaşıyor” dedi.

“Sudaki herhangi bir hayvan arasında en yüksek ivmeye sahipler, saniyede 0,5 milyon metre kareye ulaşıyorlar ki bu da bir merminin hızlanmasına yakın.”

Yüksek hızlı bir video kamera, bir amfipodun pençesinin saniyede 300.000 kare hızla kapanmasının görüntülerini yakalar.

Amfipodlar, deniz kıyı şeridi ve tatlı su pislikleri ile ilgili bir tür kabukludur. Erkek amfipodlar, ultra hızlı, tekrarlanabilir yapışma hareketleri yapmak için büyük pençelerini kullanırlar. Çıtçıtlar patlama sesi çıkarır ve bölgelerini korumak için kullanılabilecek hızlı su jetleri oluşturur.

Palmer, “Yeni bir organizma grubunda aşırı hareketlerin her yeni keşfi, bu tür aşırı adaptasyonların biyomekanik ve işlevsel davranış açısından nasıl elde edildiğine ve daha yaygın, daha yavaş hareket eden akrabalardan nasıl evrimleştiklerine dair büyüleyici soruları gündeme getiriyor” dedi.

Diğer canlılarda daha hızlı hareketler görülmesine rağmen, bu hareketler yalnızca bir kez gerçekleşir ve tekrarlanamaz. Palmer’ın belirttiği gibi, amfipodların bu tür yüksek hızlı hareketleri tekrar tekrar oluşturmasına izin veren mekanizma, insan mühendisliği çabalarına ilham verebilir.

“Bu, tekrar tekrar son derece hızlı hareket edebilen küçük yapılar tasarlamak ve inşa etmek için yeni mühendislik çözümleri önerebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir