Bilim, Kuraklık

Kuraklık Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Kuraklık nedir?

Kasırga veya depremin ne olduğunu tanımlamak nispeten kolay olsa da, bir kuraklığın tanımlanması daha özneldir. Kuraklık sellerin anlık etkilerini göstermez, ancak sürekli kuraklık bir bölgede ekonomik strese neden olabilir. “Kuraklık” kelimesinin kişinin bakış açısına bağlı olarak çeşitli anlamları vardır. Bir çiftçi için kuraklık, ekim altındaki mahsulleri etkileyen bir nem eksikliği dönemidir – yağışsız iki hafta bile, büyüme döngüsünün belirli dönemlerinde birçok mahsulü zorlayabilir. Bir meteorolog için kuraklık, yağışların normalden az olduğu uzun bir dönemdir. Bir su yöneticisi için kuraklık, su mevcudiyetini ve su kalitesini etkileyen su teminindeki bir eksikliktir. Bir hidrolog için kuraklık, yağışların ve akıntıların azaldığı uzun bir dönemdir.

Kuraklığa ne sebep olur?

Kuraklık, suyla ilgili sorunlara neden olan normalden daha kuru koşulların olduğu bir dönemdir. Yağış (yağmur veya kar) ülke genelinde düzensiz şekillerde düşer. Belirli bir yerdeki yağış miktarı yıldan yıla değişir, ancak yıllar boyunca ortalama miktar oldukça sabittir. Güneybatı çöllerinde, ortalama yağış yılda 3 inçten azdır. Buna karşılık, Atlanta’daki ortalama yıllık yağış yaklaşık 50 inçtir.

Yağmur ve kar miktarı da mevsimlere göre değişir. Gürcistan’da yıllık yağışların çoğu kış aylarında, ilkbahar başlarında ve Temmuz ayında düşer. Bir yıllık toplam yağış miktarı ortalama olsa bile, yazın başlarında olduğu gibi bitki büyümesi için neme kritik olarak ihtiyaç duyulan bir dönemde yağış kıtlığı meydana gelebilir.

Çok az yağmur yağdığında veya hiç yağmadığında, topraklar kuruyabilir ve bitkiler ölebilir. Birkaç hafta, ay veya yıl boyunca yağış normalden az olduğunda, akarsuların ve nehirlerin akışı azalır, göl ve rezervuarlardaki su seviyeleri düşer ve kuyulardaki su derinliği artar. Kuru hava devam ederse ve su temini sorunları gelişirse, kurak dönem kuraklık haline gelebilir (Moreland, 1993).

Kuraklık ne zaman başlar?

Bir kuraklığın başlangıcını belirlemek zordur. İnsanların bir kuraklığın olduğunu öğrenmesi için haftalar, aylar ve hatta yıllar geçebilir. Bir kuraklığın sonu, başladığı kadar kademeli olarak gerçekleşebilir. Kuru dönemler 10 yıl veya daha uzun sürebilir. 1930’larda Birleşik Devletler’in çoğu normalden çok daha kuraktı. Kaliforniya’da kuraklık 1928’den 1937’ye kadar uzadı. Missouri’de kuraklık 1930’dan 1941’e kadar sürdü. Uzayan bu kuru dönem, toz fırtınalarının mahsulleri ve tarlaları yok ettiği 1930’ların “Toz Çanağı” nı üretti.

İlk kuraklık kanıtı genellikle yağış kayıtlarında görülür. Kısa bir süre içinde topraklardaki nem miktarı azalmaya başlayabilir. Kuraklığın akarsulardaki ve rezervuarlardaki akış üzerindeki etkileri birkaç hafta veya ay boyunca fark edilmeyebilir. Kuyulardaki su seviyeleri, kuraklık başladıktan sonra bir yıl veya daha uzun süre yağış eksikliğini yansıtmayabilir (Moreland, 1993).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir