Genel Kategori

Kuraklıktan Etkilenen Bölgeler İçin Canlandırma Projeleri Çok Yavaş ve Sınırlı

Ernst & Young incelemesi ‘hızlı, hedefli ve etkili’ finansmanı engelleyen birkaç faktör buluyor.

Doğal Afet Bakanı David Littleproud, Woodside'daki Adelaide Hills Ticaret Merkezi'nde Vinteloper Wines'tan David Bowley ile konuşuyor.
David Littleproud , Woodside’daki Adelaide Hills Ticaret Merkezi’nde Vinteloper Wines’tan David Bowley ile konuşuyor.

Koalisyonun kuraklık toplulukları programını gözden geçirmesi, kuraklıktan etkilenen toplulukları canlandırmayı amaçlayan projelerin tamamlanmasının yaklaşık 18 ay sürdüğünü ve 300 milyon dolarlık programın etkinliği hakkında şüpheler uyandırdığını söylüyor.

Hükümet, programın 47 milyon dolarlık genişlemesine rehberlik etmek için finansman modelinde bir sarsıntıyı açıkladığında, Ernst & Young tarafından yapılan bir inceleme , amiral gemisi kuraklık paketinin tasarımının şu ana kadar “hedef bölgeleri hedeflemede sınırlı kabiliyete sahip olduğunu gösterdi. kuraklık nedeniyle ekonomik olarak etkilendi ”.

Ayrıca, 38 farklı kuraklık girişiminden yalnızca sekizinin kuraklıktan etkilenen daha geniş toplulukları desteklemeye odaklandığını ve bu programların toplu olarak hükümetin açıklanan kuraklık fonunun% 5’inden azını aldığı bildirildi.

Kuraklık bakanı David Littleproud, Victoria’daki Moyne shire adında bir konseyin kuraklıkta olmamasına rağmen 1 milyon dolar ödüllendirildiğinin ortaya çıkmasının ardından geçen yıl kuraklık toplulukları programının denetlenmesini emretti .

Program kapsamında federal hükümet, etkilenen konseylere 1 milyon dolarlık finansman sağlıyor. Kasım ayında duyurulan bir genişleme, 122 önceden uygun olan konseylere 1 milyon dolar daha verdi ve altı yeni konsey ekledi.

Salı günü Littleproud ve başbakan Scott Morrison, EY raporunun bir sonucu olarak finansman kriterleri ayarlanan plana 52 konseyin daha dahil edileceğini duyurdu.

Ocak ayının başında hükümete sunulan gözden geçirme, programın şu anda nasıl yürütüldüğüne ilişkin dokuz “sorun noktası” tespit etti ve hükümetin daha geniş kuraklık tepkisinde “daha geniş topluluğu destekleyen girişimlere sınırlı bir odaklanma” olduğunu gözlemledi.

Ayrıca, farklı programlara sahip olan çok sayıda departmanın hükümetin kuraklık müdahalesini yönetmeyi zorlaştırdığını ve tekrar riskini artırdığını buldu.

Raporda “Hem eyalet hem de toplum düzeyinde bireylere sağlanan yardımın potansiyel bir kopyası var ve her girişimin sonuçlarını değerlendirmek ve bunları ilgili programlarla eşleştirmek zor” dedi.

Özellikle kuraklık toplulukları programına bakıldığında rapor, hükümetin “hızlı, hedefli ve etkili” bir yanıt vermesini engelleyen bir dizi faktör olduğunu ve programın genişletilmesi için “kapsamlı bir yeniden tasarım” önerdiğini söyledi.

Kuraklık olayından projenin tamamlanmasına kadar olan bir ihtiyacı belirlemeye yönelik uçtan uca sürecin ortalama 493 gün (yaklaşık 18 ay) sürdüğünü buldu ve bunun programın “geleceğe yönelik ölçütleri dikkate almamasından kaynaklanabileceğini düşündürdü kuraklığa hazırlıklı olma ve proaktif müdahalelere izin vermek için. “

Rapor, zaman dilimlerindeki patlamanın konseylerin teslim etmeyi üstlendiklerinden önemli ölçüde daha fazla olduğunu gösteriyor. Mutabık kalınan bitiş tarihi, 493 günlük gerçek sonuca kıyasla ortalama 97 gündü.

Projenin tamamlanması için bildirilen maksimum zaman aralığı 805 gündü bu da üzerinde anlaşmaya varılan maksimum 148 günlük teslimat programından beş kat daha uzun.

Rapor ayrıca programın “hedeflenmiş bir yanıt” sağlayabilmesiyle ilgili sorunlara işaret ederek kısa vadede yağış gibi koşullardaki bir değişiklikten bağımsız olarak fonların akışı potansiyeli de dahil olmak üzere, hükümet tarafından kullanılan verilerdeki eksikliklere işaret ediyor.

Raporda “DCPE’nin mevcut tasarımı, kuraklık nedeniyle ekonomik olarak etkilenen alanları hedefleme konusunda sınırlı kabiliyete sahip” diyor.

Rapor ayrıca, gevşek raporlama gereksinimleri göz önüne alındığında, kuraklık toplulukları paketinin ekonomik etkisinin “değişken ve bilinmeyen” olarak değerlendirilebileceğini söyleyerek, finansmanın “etkili” olup olmadığını sorguluyor.

Rapor “Hibe anlaşmalarında bildirilen bilgiler değişkendir ve program düzeyinde sonuçların sınırlı analizi vardır” diyor.

Littleproud, hükümetin kuraklık programlarını değerlendirmeye devam edeceğini ve bunun eski NT başbakanı Shane Stone tarafından yönetilen ulusal kuraklık kurumunun temel görevlerinden biri olduğunu söyledi.

Littleproud “Buna ihtiyaç duyan olabildiğince çok topluluğa ulaştığımızdan emin olmaya çalıştık” dedi.

“Ancak bu programın hedeflendiği yer konusunda kuma kesin bir çizgi çekmemiz gerekiyor, çünkü sonuçta kuraklıktan en çok bunu yapan toplulukları teşvik etmekle ilgili.”

Hükümet, EY’nin tüm tavsiyelerine henüz yanıt vermemiş olsa da kuraklığın değerlendirilmesi için yağış verilerinin nasıl kullanıldığını ve iş gücü verilerinin nasıl kullanıldığını değiştirmek de dahil olmak üzere kuraklık toplulukları programının genişletilmesi için bir dizi “geçici tedbir” benimsemiştir. Hangi konseylerin etkilendiğini ve daha küçük konseylerin büyük konseylerden daha azını almasını sağlamak için ölçeklendirilmiş bir finansman modelinin kullanımını değerlendirin.

Gölge tarım bakanı Joel Fitzgibbon, kuraklık toplulukları programının “kafa karışıklığından rahatsız olduğunu” söyledi ve “tutarlı bir ulusal strateji” çağrısında bulundu.

Fitzgibbon “Bu hükümetin kuraklık tepkisi, tarım topluluklarının kafasını karıştıran anlık oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir