Genel Kategori

Küresel ısınma: Kernza tohumu yeryüzünü kurtarmak için bir çözüm olabilir mi?

Küresel ısınma: Kernza tohumu yeryüzünü kurtarmak için bir çözüm olabilir mi?

Dünyanın ve insanlığın ortak sorunu küresel ısınmaya karşı yeni tohum Kernza çözüm olabilir mi? Buğday çimeninden üretilen bu yeni tohum, kökleri sayesinde karbonu hapsediyor ve bu nedenle tarımda ‘yeni devrim’ olarak nitelendiriliyor. Büyüklüğü buğdayın beşte biri olan Kernza’dan makarna, ekmek ve bira üretilebiliyor.

Kernza tohumunun kökleri toprağın altında 3 metre derinliğe kadar inebiliyor; bu buğday köklerinin ulaşabildiği derinlikten iki kat daha fazla.

Kernza kökleri toprağı dengeliyor, suyu tutuyor ve böylelikle doğal ortama katkıda bulunuyor.

Kernza, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) General Mills gibi büyük gıda markaları tarafından kullanılmaya başlandı.

Tohumu geliştiren Amerikalı Toprak Enstitüsü’nün başkanı Fred Iutzi, Kernza için “atmosferdeki karbonu çeken bir pompa gibi” dedi. Havadaki karbonu emen Kernza, azotun akarsu ve nehirlere ulaşmasını da önlüyor.

Toprak Enstitüsü tohumu geliştirilerek yeni çeşitleri çiftçilerin kullanımına sunmaya hazırlanıyor. ABD’nin Kansas eyaletindeki Toprak Enstitüsü, Kernza’nın ekmek üretiminde kullanılması için çalışmalarına devam ediyor.

Kernza tohumundan yapılan ürünlerin marketlerde yer alması için en az 10 yıl kadar beklenmesi gerekebilir. Öte yandan Kernza üreticileri, “artık gelişmelerin daha hızlı olduğunu” belirterek bu sürenin daha az sürebileceği görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir