Genel Kategori, İklim, Su Arıtma Gündem Haberleri

Kuzey Gölleri Buz Örtüsünü Kalıcı Olarak Kaybetme Riski Altında ve İçme Suyunu Etkiliyor

York Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Kuzey Yarımküre’deki 5.700’e yakın gölün, bu yılki olası bir kutup girdabına rağmen, önümüzdeki on yılda 179’unun mevcut sera gazı emisyonlarında buz örtüsünü kalıcı olarak kaybedebileceğini buldu.

Bu göller, Superior Gölü ve Michigan Gölü gibi Büyük Göllerin en derinlerinden bazılarında yer alan ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için hiçbir şey yapılmazsa veya 2085’e kadar ılımlı değişikliklerle kalıcı olarak buzsuz hale gelebilecek büyük koyları içeriyor.

Donmayı durduracağı tahmin edilen bu göllerin çoğu, büyük insan popülasyonlarına yakındır ve önemli bir içme suyu kaynağıdır. Buz kaybı, suyun miktarını ve kalitesini etkileyebilir.

Fen Fakültesi’nde doçent olan baş araştırmacı Sapna Sharma, “Kışın buharlaşma oranlarını azaltmak ve en aza indirmek için göllerde buza ihtiyacımız var” diyor. “Buz örtüsü olmadan buharlaşma oranları artacak ve su seviyeleri düşebilir. İçme ve günlük faaliyetler için ihtiyaç duyduğumuz tatlı suyu kaybedebiliriz. Buz örtüsü hem ekolojik hem de sosyo-ekonomik açıdan son derece önemlidir.”

Doktora Sonrası Araştırmacılar Kevin Blagrave ve Alessandro Filazzola da dahil olmak üzere araştırmacılar, 12 iklim değişikliği senaryosu ile 2020’den 2098’e kadar yıllık kış sıcaklık tahminlerini kullanarak bu göllerin buzsuz olup olmayacağını tahmin etmek için Kuzey Yarımküre’deki 51.000 göle baktı.

Filazzola, “Artan sera gazı emisyonlarıyla birlikte, Kuzey Yarımküre’deki yaz sıcaklıklarından çok daha fazla artması beklenen kış hava sıcaklıklarında daha büyük artışlar bekliyoruz,” diyor. “Gelecekte göl buzu kaybına neden olacak karbon emisyonlarının bir sonucu olarak birkaç derecelik bu ısınma.”

En riskli göller, bazıları dünyanın en büyük gölleri arasında yer alan Kuzey Yarımküre’nin güney ve kıyı bölgelerindeki göllerdir.

Filazzola, “Sık sık donan bu göllerin bazıları için oldukça dramatik, ancak birkaç on yıl içinde donmayı sonsuza kadar durduruyorlar” diyor. “Normalde donmayan bir gölün artık donmadığını hayal etmek oldukça şok edici.”

Araştırmacılar, hava sıcaklığı -0.9 C’nin üzerinde olduğunda çoğu gölün artık donmadığını keşfettiler. Sığ göller için hava sıcaklığı sıfır veya biraz üzerinde olabilir. Daha büyük ve daha derin göllerin donması için daha soğuk sıcaklıklara ihtiyacı vardır – bazıları -4,8 C kadar soğuk mu? sığ göllerden daha.

Sharma, “Tatlı suyumuzun kalitesini korumak için buz örtüsü de önemlidir” diyor. “Buz örtüsünün olmadığı veya buzun daha erken eridiği yıllarda, yaz aylarında su sıcaklıklarının daha ılık olduğu, artmış birincil üretim oranları, bitki büyümesi ve artmış alg çiçeği varlığı gözlemleri olmuştur. , bazıları toksik olabilir. “

Sharma, göl buz örtüsünü korumak için artık sera gazı emisyonlarını azaltmak için daha agresif önlemlere ihtiyaç olduğunu söylüyor. “Daha önce yüzyıllardır sürekli olarak donmuş olan göllerde bu kalıcı buz örtüsü kaybına geçişi bu kadar çabuk görebildiğimize şaşırdım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir