Haber, Belgesel

Kuzey Kaliforniya yosun ormanlarının çöküşünü tersine çevirmek zor olacak

Uydu görüntüleri, Kuzey Kaliforniya kıyılarındaki yosun ormanlarının kapladığı alanın yüzde 95’ten fazla azaldığını ve sadece birkaç küçük, izole boğa yosunu parçasının kaldığını gösteriyor. Tür açısından zengin yosun ormanlarının yerini, mor deniz kestanelerinin, yosun ve diğer yosunlardan yoksun bir deniz tabanını kapladığı “kestane kıraçları” almıştır.

UC Santa Cruz’daki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma, kıyı ekosistemindeki bu dramatik değişimi belgeliyor ve buna neden olan olayları analiz ediyor. Bu, kademeli bir düşüş değil, 2014’te Batı Kıyısı boyunca başlayan olağandışı okyanus ısınmasının ardından, yosun ormanlarını yok etmek için bir araya gelen bir dizi olayın parçası olan yosun ormanı ekosisteminin aniden çöküşüydü.

Communications Biology dergisinde 5 Mart’ta yayınlanan çalışma, San Francisco’nun kuzeyindeki yosun ormanlarının geçmişteki aşırı ısınma olaylarına karşı dirençli olduğunu, diğer güçlü deniz sıcak hava dalgalarından ve El Niño olaylarından sağ çıktığını gösteriyor. Ancak, deniz yıldızının israfına neden olan hastalık nedeniyle önemli bir kestane avcısı olan ayçiçeği deniz yıldızının kaybı, Kuzey Kaliforniya’daki yosun ormanlarını, yosun otlatıcısı olan deniz kestanelerinin yırtıcıları olmadan bıraktı.

UC Santa Cruz’da okyanus bilimi yüksek lisans öğrencisi olan ilk yazar Meredith McPherson, “Bir seferde bu çöküşe yol açan pek çok kesinti oldu ve sistem bu değişmiş durumda devam ediyor,” dedi. “Bu, geçmişte aşırı olaylara karşı gerçekten dirençli olan doğal olarak dinamik bir sistem, ancak ayçiçeği yıldızlarının ölmesi, ekosistemin direncinin düşmesine neden oldu. Sonuç olarak, yosun ormanları, deniz sıcak dalgası ve El Niño olayı, deniz kestanelerinin isyanıyla birleşti. “

Araştırmacılar, yosun ormanı gölgelik örtüsündeki tarihsel değişiklikleri değerlendirmek için ABD Jeolojik Araştırmalarının 1985 yılına kadar uzanan Landsat misyonlarından uydu görüntülerini kullandı.

Boğa kelp, San Francisco Körfezi’nin kuzeyinde gölgelik oluşturan baskın yosun türüdür, güneyde dev yosun baskındır. Her iki tür de, kuvvetli bir şekilde yükselen soğuk, derin su besin maddelerini kıyı boyunca yüzeye getirdiğinde gelişir. Deniz sıcak hava dalgaları ve El Niño olayları, kıyıda yükselmeyi bastırır, bu da sıcak su ve yosunun zayıf bir şekilde büyüdüğü düşük besin koşulları ile sonuçlanır.

UC Santa Cruz’da okyanus bilimi profesörü ve başkan yardımcısı Raphael Kudela, “Daha önce güçlü bir El Niño, yosun örtüsünü önemli ölçüde azalttığında büyük değişiklikler oldu, ancak geçmişte her zaman geri geldi,” dedi. “Bu zamanı farklı kılan direnç kaybıdır – okyanus ısınması ve deniz yıldızlarının kaybı kombinasyonu, kestanelerin kontrolü ele geçirmesine izin verdi.”

Deniz yıldızı israf hastalığı ilk olarak 2013’te ortaya çıktı ve Batı Kıyısı boyunca her tür deniz yıldızını etkiledi. Ayçiçeği deniz yıldızı, en çok etkilenen türler arasındaydı ve son zamanlarda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından kritik tehlike altında olarak listelendi.

2014’ün sonlarında, Kuzeydoğu Pasifik’te alışılmadık bir deniz sıcak dalgasının ortaya çıkışına tanık oldu ve bu, 2015’te Batı Kıyısı’na yayıldığı için “damla” olarak anıldı. Aynı zamanda güçlü bir El Niño olayı gelişmeye başladı ve ılık su güneyden sahil. Ilık su, Kuzey Sahili boyunca deniz kestanesi popülasyonundaki artışla aynı zamana denk geldi.

Kudela, “Tüm bu olayların hizalanması, inanılmaz derecede dramatik bir su yosunu kaybıyla sonuçlandı,” dedi.

Kelp ormanları, Kaliforniya sahili boyunca azaldı, ancak Kuzey Kaliforniya’dakiyle aynı ölçüde değil. Boğa yosunu, her yıl yeniden büyüyen ve bu stres faktörlerine karşı dev kelplerden daha duyarlı hale getiren yıllık bir türdür. Ancak Kuzey Kaliforniya’daki bir diğer kritik fark, sağlıklı yosun ormanlarının yamalarının Monterey Körfezi’nde kalmasını sağlayan su samuru gibi diğer kestane avcılarının yokluğudur.

McPherson, “Kuzey Kıyısı’nda deniz samuruları 1800’lerden beri görülmedi” dedi. “Son 35 yılın uydu verilerinde gözlemlediğimiz kadarıyla, ayçiçeği yıldızlarına sahip olduğumuz sürece deniz yosunu deniz su samuru olmadan iyi işliyordu. Onlar gittikten sonra, sistemde kestane yırtıcıları kalmadı.”

Bunun gelecek için anlamı, ayçiçeği deniz yıldızları veya başka bir kestane avcısı sisteme dönmedikçe, Kuzey Kaliforniya yosun ormanlarının geri kazanılması ihtimalinin zayıf olması olduğunu söyledi. Sıcaklık ve besin koşulları yosun büyümesi için iyi olsa bile, yeni yosun bitkileri, kestanelerin ortasında yer almakta zorlanacaktır.

Dalgıçların, seçilen bölgelerden kestaneleri manuel olarak çıkarması ve bunun, Resif Kontrol Kaliforniya Programı (çalışma için alt-gelgit anket verilerine katkıda bulunan) liderliğindeki yosunun iyileşmesine yardımcı olup olamayacağını görmek için bazı çabalar olmuştur. Deniz kestanesi hastalığı salgını, potansiyel olarak kestanelerin kitlesel ölümlerine yol açabilir ve yosunlara iyileşme şansı verebilir. McPherson’a göre, kestane popülasyonlarını azaltacak bir mekanizmanın yokluğunda, yosun ormanlarını restore etmek ve sürdürmek zor olacak.

“Gelecek için en iyi yönetim stratejileri hakkında şu anda çok fazla araştırma ve tartışma var” dedi. “Tüm sistemi anlamak ve izlemek önemlidir. Restorasyon çalışmaları yapacaksak, bunu sıcaklık ve besin koşulları yosun için uygun olduğunda yapmamız gerekiyor.”

Kudela, okyanus sıcaklıklarının 2014’ten beri normalin üzerinde kaldıktan sonra sahil boyunca soğumaya başladığını söyledi. “Bu yıl nihayet okyanus sıcaklıklarının soğumaya başladığını görüyoruz, bu yüzden doğal olarak tersine dönmesini ve yosun alabildiğini umuyoruz. yine kapandı “dedi. “İzlemeye devam etmekten başka yapabileceğimiz pek bir şey yok. Elbette uzun vadeli çözüm karbon emisyonlarımızı azaltmak, böylece bu aşırı olaylara sahip olmamaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir