Genel Kategori

Kuzey Kutbu, son 5 yılda tarihinin en sıcak dönemini geçirdi

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) Kuzey Kutbu Araştırma Programı, Kuzey Kutbu’nun, son 5 yılda tarihinin en sıcak dönemini geçirdiğini ve bölgenin dünyanın geri kalanından 2 kat fazla ısındığını açıkladı.

NOAA, 12 ülkeden 81 bilim insanının katkılarıyla hazırlanan yıllık “Kuzey Kutbu Raporu Kartı” isimli araştırmasının sonuçlarını yayımladı.

Araştırmaya göre Kuzey Kutup bölgesinin, 2014-2018 döneminde, bölgedeki sıcaklıkların kayıt altına alınmaya başlandığı 1900’den bu yana en sıcak 5 yılını yaşadığı kaydedildi. Raporda ayrıca bölgedeki ısınmanın dünyanın geri kalanından iki kat fazla olduğu belirtildi.

Bölgede en sıcak yılın 2016, en sıcak ikinci yılın ise 2018 olarak tespit edildiği açıklandı.

Kuzey Kutbu’ndaki en eski buzul son 33 yılda yüzde 95 eridi

Raporda, sıcaklıktaki bu değişimin bölgenin çok uzaklarında da hissedildiğine ve tüm dünyada hava sıcaklıklarında da ciddi dalgalanmalara neden olduğuna dikkat çekildi.

Kuzey Kutbu’ndaki en eski buzulun son 33 yılda yüzde 95 eridiğine dikkat çekilen raporda, bölgedeki Ren geyiği nüfusunun da son 20 yılda yüzde 56 azaldığı ve sayılarının 4,7 milyondan 2,1 milyona gerilediği vurgulandı.

Rapor, iklim değişikliğinin gözlenebilir olduğunu gösteriyor

Massachusetts’deki Woods Hole Araştırma Merkezinden Kuzey Kutbu bilimcisi Susan M. Natali, söz konusu raporun bir uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

Natali, “Ne zaman bir rapor görsek işlerin kötü gittiğini görüyoruz ancak hala harekete geçmiyoruz. Bu rapor, iklim değişikliğinin gözlenebilir olduğunu destekliyor.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir