Genel Kategori

Kuzey Toprakları’nın Şimdiye Kadarki En Büyük Yeraltı Suyu Çıkarma Lisansına İlişkin Alarm

Kuzey Toprakları, hükümet planları tarım işlemleri sulamak için 40.000 Megalitreyi yılda kullanmak için o bir tarım için Eyaletin tarihinin en büyük yer altı suyunun çıkarılması lisans vermiştir.

Bölgenin su denetleyicisi Perşembe günü su ruhsatını onaylayarak, savunucu Fortune Agribusiness’ın su izleme ve çevreye uygunlukla ilgili çeşitli koşulları yerine getirmesi halinde lisansın sürdürülebilir olduğunu söyledi.

Ancak karar çevre grupları ve Tennant Deresi’nin güneyindeki Ali Curung sakinleri arasında, kurak bölgedeki bir akiferin çekilmesinin yeraltı suyuna bağlı ekosistemleri nasıl etkileyeceğinden endişe duyan sakinleri arasında alarma neden oldu.

Bölgede ayrıca bir su fiyatlandırma rejimi yoktur, bu da geliştiricilerin su çıkarmak için ödeme yapması gerekmediği anlamına gelir.

Fortune Agribusiness, Singleton Station’da mandalina, sofralık üzüm, kuru üzüm ve avokado gibi mahsuller için 3.500 hektara kadar geliştirme planlıyor.

Çevre Merkezi NT’nin eş direktörü Kirsty Howey, şirketin kendi belgelerinin projenin akiferi 50 metreye kadar aşağı çekebileceğini gösterdiğini söyledi.

Su ruhsatlarını yönetmeyi amaçlayan su tahsis planının maksimum derinliğin 15 metreyi geçmemesi gerektiğini belirttiğini söyledi.

“Bu projenin yeraltı suyuna bağlı ekosistemler üzerinde geri döndürülemez etkileri olacağından ve su düzenleme rejimimizin bu ölçekte su madenciliği projelerini yönetme görevine bağlı olmadığından endişeliyiz” dedi.

“Yeraltı suları üzerindeki gerçek etkilerin onlarca yıldır hissedilmeyeceğinden çok endişeliyiz.”

Howey, bir fiyatlandırma rejiminin yokluğunun, maden çıkarma lisansının “bölge için tazminat ödenmeksizin önemli bir kamu malının özel çıkarlara transferini” temsil ettiği anlamına geldiğini ekledi.

Ali Curung topluluğundan Maureen O’Keefe, iklim değişikliğinin etkilerinin arttığı bir dönemde kurak bölgede ruhsat verilmesinden endişe duyuyor.

“Suyun gerçekten kuruyacağından ve su krizi yaşayacağımızdan endişeliyim” dedi.

“Herkes suya bağlıdır. Her şeye hayat verir – toprağa, insanlara, böceklere.

“Birinin kurak bir bölgeden bu kadar çok su alması beni üzüyor.”

Merkez Kara Konseyi’nin icra kurulu başkanı Joe Martin-Jard, konseyin NT su denetleyicisinin kararını bağımsız su uzmanlarıyla gözden geçireceğini ve bir itiraz başlatmaya hazır olduğunu söyledi.

“İlk bakışta bu su lisansı çok büyük, akifer depolaması hakkındaki bilgilerdeki boşluklar en iyi ihtimalle bir tahmindir ve şirketin projeyi titizlikle izlemesini ve yönetmesini sağlamak için departmanın kapasitesi hakkında çok gerçek şüphelerimiz var” dedi. .

Peter Wood, Fortune Agribusiness’ın başkanıdır. Lisans koşulları altında, suyun ilk iki yıl için yılda 12.788 megalitre ile başlayarak sekiz yıllık bir süre boyunca aşamalı olarak tahsis edileceğini söyledi.

Ayrıca şirketin akifer çekilmesini ve bölgedeki bitki örtüsünün sağlığını izlemek için programlar oluşturması ve sonuçları rapor etmesi gerektiğini söyledi.

“Önerdiğimiz şeyin hükümetin yeraltı suyuna bağlı ekosistemler üzerindeki etkiler için belirlediği kriterleri karşıladığından emin olmak için çok çalışma yaptık” dedi.

Şirketin varsayımlarının yanlış olduğunu veya etkilerin modellenmiş olandan daha büyük olduğunu tespit etmesi durumunda “delik alanımızı buna göre uyarlayacağız” dedi.

“Bence lisansa konulan birçok koşul oldukça gerçek kaygıları olan insanları rahatlatmalı” dedi.

Proje, herhangi bir işin başlayabilmesi için hala arazi temizleme dahil olmak üzere bir dizi başka çevresel onay gerektiriyor.

Wood, onaylanması halinde çevredeki bölge için ekonomik fırsatlar getireceğini söyledi.

Kuzey Bölgesi su kaynakları kontrolörü Jo Townsend, su lisansı başvuruları değerlendirilirken mevcut kullanıcıların çıkarları ile birlikte çevresel ve kültürel varlıkların korunmasının öncelikler olduğunu söyledi.

“Bu nedenle, Çevre, Parklar ve Su Güvenliği Dairesi tarafından yakından izlenecek ve kamuoyuna duyurulacak olan bu su ruhsatına katı koşullar eklendi ” dedi.

“Savunucunun lisans koşullarını ihlal etmesi durumunda suyun serbest bırakılması durdurulabilir ve durdurulacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir