Genel Kategori

Kuzey Yarımküre’nin En Düşük Sıcaklığı (- 69.6 °C) Grönland’da Kaydedildi

Dünya Meteoroloji Örgütü, Grönland’da eksi 69.6 derece Celsius olarak kaydedilen bir ölçümü yaklaşık 30 yıl sonra Kuzey Yarımküre’de kaydedilen en düşük sıcaklık olarak doğruladı.

Ölçüm ilk olarak 1991 yılının Aralık ayında, Madison Wisconsin Üniversitesi’nin Antarktik Meteoroloji Araştırma Merkezi (AMRC) Otomatik Hava Durumu İstasyonu (AWS) tarafından kaydedilmiş.

AWS’ler; hava sıcaklığı, basınç, nem, rüzgar yönü ile hızı gibi çok sayıda çevresel özelliğin toplanması amacıyla WÜ Uzay Bilimleri ve Mühendislik Merkezi (SSEC) ile AMRC’de çalışan bilim insanları ile mühendislerin geliştirdiği, kendi kendine çalışabilen cihazlar.

Bu bilgiler, daha sonra uydu yoluyla anlık olarak SSEC’ye gönderiliyor.

Bu veriler zamanla, uç noktadaki hava durumlarını ve iklim değişikliğini anlamada bir ölçüt haline geliyor.

Madison WÜ Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Bölümü’nde emeritus araştırmacı olan George Weidner,

“Ne kadar çok veriniz olursa, küresel çapta neler olduğunu o kadar fazla anlayabilir ve iklim değişikliğiyle ilişkili önemli politik ve çevresel kararlar verebilirsiniz” diyor.

“AWS sistemleri için, topladıkları verinin resmi kayıt şeklinde kabul edilmesi de önemli bir durum.”

Weidner, ay içerisinde bu düşük sıcaklık bulgusunun belgelendiği ve Quarterly Journal of the Royal Meteorological Society bülteninde yayımlanan yeni çalışmanın da baş yazarı.

DMÖ 2007 yılında, küresel çapta uç noktalı hava durumu ve iklim durumlarını içeren çevrimiçi bir arşiv oluşturmuş ve bu sayede gelecekte yapılacak iklim araştırmaları için ölçütler belirlenmesine yardımcı olmuştu.

Diğer ölçümlerin arasında rekor seviyedeki yüksek sıcaklıklar, rüzgar hızları ve tarihteki en ölümcülü de dahil olmak üzere tropik hortumların etkileri yer alıyor.

Grönland’da kaydedilen bunun gibi uç noktadaki ölçümler, doğru olduklarından ve diğer meteorolojik veriler ile hava durumu tahmin modelleriyle uyuştuklarından emin olmak için titiz bir inceleme sürecinden geçiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir