Kuraklık, Ülke ve Dünya Gündemi

Libya’da Milyonlarca Kişi Su Sıkıntısı, WASH Krizi Riski Altında

1 Şubat UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre, çatışmaların yaşadığı ülkede azalan su, sanitasyon ve sağlık (WASH) koşullarının üstesinden gelmek için yeni çözümler uygulanmazsa, dört milyon Libyalı, su sıkıntısıyla karşı karşıya.

Libya’daki WASH koşulları, iç savaşın ardından artan şiddet ve huzursuzluk ve 2011’de ülkenin lideri Muammer Kaddafi’nin öldürülmesi sonucu kötüleşti. Libya’nın Büyük İnsan Yapımı Nehir sistemlerine yönelik tekrarlanan saldırılar, ülke genelinde yaklaşık 190 kuyu kullanımını ortadan kaldırdı, ve finansman eksikliği geri yüklenmelerini engeller.

Sıhhi tesisat sektöründe, hane halklarının ve kurumların yüzde 65’i, kamu ağlarından ziyade atık su ve kanalizasyonları işlemeden veya arıtmadan toplayan ve depolayan yer altı tankları olan fosseptiklere bağlıdır, bu da yeraltı rezervuarlarının kirlenmesine neden olur.

WASH koşullarını iyileştirmek için gereken finansman eksikliği, Libya’nın bakım ve restorasyon amaçları için gerekli ekipmanlardan yoksun tuzdan arındırma tesislerini olumsuz etkiledi. Daha önce beş farklı şehirde 63.000 kişiye içme suyu sağlayan Bomba Bay fabrikası, tahmini onarım maliyeti 12 Milyon ABD Doları olarak şu anda hizmet dışıdır. UNICEF, şu anda kapasitenin Yüzde 27’si ile çalışan yedi tuzdan arındırma tesisinin, acil önlem alınmaması halinde bozulma riski altında olduğu konusunda uyarıyor.

UNICEF’in Libya Özel Temsilcisi AbdulKadir Musse şunları söyledi: “UNICEF, Libya hükümeti ve uluslararası kuruluşlardaki karar alıcıları WASH sektörüne öncelik vermeye çağırıyor. Bakımı gerçekleştirmek için gerekli fonların acil olarak sağlanması, yeterli su temini ve sanitasyon hizmetlerinin sürekliliğini sağlayacaktır. Topluluklar, koronavirüsün bulaşmasını sınırlamak için günlük sağlıklı hijyen uygulayabilecek ve böylece 1,5 milyon çocuk dahil 4 milyondan fazla insanı etkileyecek bir insani felaketten kaçınabilecek. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir