Genel Kategori

Lizbon 2021 Avrupa Yeşil Başkenti seçildi

Portekiz’in başkenti Lizbon ‘2021 Yeşil Avrupa Başkenti’ ödülünü kazandı. Avrupa Yeşil Yaprak 2019 ödülü ise İspanya’nın Cornella de Llobregat ile Hollanda’nın Horst aan de Maas şehirleri arasında paylaşıldı.

Belediyeler için son derece prestijli olan bu ödüller Avrupa Birliği Komisyonu Çevre, Deniz ve Balıkçılık Komiserliği tararfından Hollanda’nın Nijmegen şehrinde düzenlenen törenle verildi. Nijmegen bir önceki yıl ödülün sahibi olmuştu.

Ödül ile birlikte Lizbon Avrupa Komisyonu’ndan 350 bin Euro finansal hibe almaya da hak kazanmış oldu. Ödül paraları ile şehirler o yıl içerisinde ‘yeşil başkent’ olmaya ilişkin bazı yeni düzenlemeleri ve organizasyonları hayata geçiriyor.

Sürdürülebilirlik ile ekonomik büyüme arasındaki pozitif ilişki

Çevre Komiseri Karmenu Vella küresel olarak mücadele edilmesi gereken bir alanda Avrupa’nın üzerine düşen sorumluluk bilinci ile hareket etmekte olduğunu belirterek kürsel ısınma, aşırı tüketim, plastik atıklar ve bioçeşitlilikte yaşanan azalmanın şehirlere ve insanlığın geleceğine en büyük tehditler olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Lizbon’dan ve diğer şehirlerden bu alanda böyle bir liderlikler görmek umutlarımızı yeşertiyor. Bu şehirler bizlere çevresel bazı mücadelelerin nasıl fırsata dönüştürülebileceğini gösterdiler. Lizbon ekonomik krizle boğuşurken bu dönüşümü başlattı ve dönüşümün kendisini ekonomik bir modele çevirerek ilham verici bir model oldu. Bu da sürdürülebilirlik ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi net şekilde gösterdi.”

Belediye araçlarının yüzde 40’a yakını elektrikli

Şehir içerisinde bireysel araç kullanımını sınırlandıran yetkililer yürümeye, elektrikli bisikletlere ve toplu taşımaya öncelik verilmesini sağladı. Bugün Lizbon dünyadaki en fazla elektrikli şarj noktasına sahip şehirlerden biri durumunda. Belediyeye ait araçların yüzde 39’u da elektrikli.

Lizbon şehri 2002-2014 yılları arasında şehirdeki karbondioksit (CO2) salınımını yüzde 50, enerji tüketimini de yüzde 23 azaltmayı başararak su tüketimini de 2007’den 2013’e kadar yüzde 17 düşürdü.

Lizbon’da yaşayan insanların yüzde 93,3’ü bir toplu taşıma aracına 300 metre mesafede yaşarken yüzde 76’sı da bir yeşil alana 300 metre mesafede oturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir