Genel Kategori

Lockheed Martin, Grafen Kullanarak Tuzlu Suyu İçme Suyuna Çeviriyor

Dünyada güvenli içme suyu bulmak şaşırtıcı derecede zor – bu suyla kaplı bir gezegende . Bir yeni bir proje Lockheed Martin tarafından o değiştirebilir ve ucuza yapmak umuyor. 

Bir grafen filtre kullanan Lockheed, yıl sonuna kadar tuzlu suyu içme suyuna dönüştürmeyi umuyor.

Zamanlama daha iyi olamazdı. Su kıtlığını sona erdirmek , Birleşmiş Milletler’in milenyum kalkınma hedeflerinden biridir. 

Ancak bu göz korkutucu bir görev: yeryüzündeki herkes için yeterli tatlı su olmasına rağmen, çok eşit bir şekilde dağıtılmıyor ve bu dağıtımı çözmek Herkül’ün başarısı. 

İçin yüzde 44 kıyılarında yüz mil yakınına hayatları taze suya, tuzlu suyun dönüştürebilirsiniz teknolojisi önemli bir alternatif olduğunu dünya nüfusunun.

İçilebilir hale getirmek için sudan tuzu uzaklaştırma işlemi olan tuzdan arındırma işlemi binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bir problem: Deniz suyundan tuzu çıkarmak, tatlı sudan başlamaktan daha az verimli ve önemli ölçüde daha pahalıdır.

 Bir ülke suyunun çoğunu elde etmek için tuzdan arındırmaya güvendiğinde , bunun nedeni genellikle muazzam miktarda petrol parasına sahip olması ve başka hiçbir iyi seçeneğinin olmamasıdır. 

Maliyetler düşüyor , ancak kademeli olarak ve büyük tuzdan arındırma girişimleri dünyanın çoğu için engelleyici bir şekilde maliyetli olmaya devam ediyor. Yakın tarihteki en büyük girişimlerden biri, 4,1 milyar dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan Beijiang Enerji ve Tuzdan Arındırma Tesisi’dir .

Eski tuzdan arındırma yöntemleri, ham filtreleri ve kaynar sudan buhar yakalamayı içeriyordu; bu, günümüzde endüstriyel ölçekte geliştirilmiş bir uygulamadır.

 Ancak yine, enerji maliyetleri çok büyük.Eski denizcilerin denizde bir gemide su kaynatıp gün içinde su kaynatması başka bir şey, yüz binlerce şehrin günlük su ihtiyacını karşılamak tamamen başka bir şey.

Bazı tuzdan arındırma tesisleri hala büyük bir odada tuzlu suyu kaynatarak başlar. Bu buhar tuzdan uzaklaştırıldıktan sonra, haznenin tepesinde soğutulur ve yoğunlaşarak daha fazla filtreleme için tanklara boşaltılır. 

Aynı suyu hem kaynatmak hem de soğutmak için enerji gerekir, bu da tüm süreci oldukça verimsiz hale getirir. Büyük ölçekli işlemler için alternatif ve daha popüler bir yöntem ters ozmozdur. 

Ters ozmozda, her seferinde daha fazla tuzu gidermek umuduyla su, filtreden sonra filtreden sonra yüksek basınçta gönderilir. Bu filtrelerden su almak, sürecin en enerji yoğun kısmıdır ve filtre ne kadar ince olursa, ihtiyacınız olan o kadar az basınca sahiptir.

Lockheed’in önerdiği tuzdan arındırma projesi , halihazırda modern bir mucize olarak lanse edilen bir malzeme olan grafeni filtreler . 

Çelikten bin kat daha güçlüdür, aynı zamanda sadece bir atom kalınlığındadır. Popular Science, geçtiğimiz Temmuz ayında su filtrelemedeki potansiyel kullanımını ele aldı .

 Deniz suyunu sadece bir nanometre genişliğindeki küçük gözeneklerden geçiren filtre, tuz oluşturan atomları bloke ederken su moleküllerinin geçmesine izin verir.

 Bu filtreler çok daha az enerji tüketen bir seçenektir ve filtrelemede çok daha iyidir. Lockheed , 2013’ün sonunda bir prototip filtresine sahip olmayı bekliyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir