Bilim, Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Mars Atmosferindeki Dev Bir Delik Tüm Suyunu Uzaya Boşaltıyor

Mars atmosferinde iki yılda bir açılan, gezegenin sınırlı su kaynağını uzaya gönderen ve suyun geri kalanını gezegenin kutuplarına bırakan bir delik var.

Kızıl Gezegendeki suyun garip davranışını inceleyen Rus ve Alman bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilen açıklama budur. Dünyaya bağlı bilim adamları, Mars atmosferinde yüksek su buharı olduğunu ve suyun gezegenin kutuplarına göç ettiğini görebiliyorlar. Ancak şimdiye kadar, Mars’taki su döngüsünün nasıl çalıştığına ya da bir zamanlar sırılsıklam olmuş gezegenin neden şimdi kuru bir kabuk olduğuna dair iyi bir açıklama yoktu .

Mars’ın yukarısında su buharının varlığı şaşırtıcı çünkü Kızıl Gezegen, su döngüsünü tamamen kapatması gerektiği gibi görünen orta bir atmosfer katmanına sahip . [ Dünya’daki Mars Benzeri Yerler ]

16 Nisan’da Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, “Mars’ın orta atmosferi su buharını kaldıramayacak kadar soğuk” diye yazdı .

Peki su bu orta katman bariyerini nasıl geçiyor?

Mevcut çalışmadaki bilgisayar simülasyonlarına göre cevap, Kızıl Gezegene özgü iki atmosferik süreçle ilgilidir.

Dünya’da Kuzey Yarımküre’de yaz ve Güney Yarımküre’de yaz oldukça benzer . Ancak Mars’ta durum böyle değil: Gezegenin yörüngesi Dünya’nınkinden çok daha eksantrik olduğundan, güney yarımkürede yaz aylarında (her iki Dünya yılında bir gerçekleşir) güneşe önemli ölçüde daha yakın. Dolayısıyla, gezegenin o kısmındaki yazlar, Kuzey Yarımküre’deki yazlardan çok daha sıcaktır.

Bu gerçekleştiğinde, araştırmacıların simülasyonlarına göre, Mars’ın orta atmosferinde 37 ila 56 mil (60 ila 90 kilometre) yükseklikte bir pencere açılıyor ve su buharının geçip üst atmosfere kaçmasına izin veriyor. Diğer zamanlarda, güneş ışığı eksikliği Mars’taki su döngülerini neredeyse tamamen kapatır.

Kızıl Gezegen sık sık dev toz fırtınaları tarafından sollandığı için Mars da Dünya’dan farklıdır. Bu fırtınalar ışığı engelleyerek gezegenin yüzeyini soğutur. Ancak bilim insanlarının simülasyonları, Mars’ın yüzeyine ulaşmayan ışığın atmosfere sıkıştığını, onu ısıttığını ve suyun etrafta dolaşmasına daha uygun koşullar yarattığını gösterdi. 2017’de Mars’ı saran gibi küresel toz fırtınası koşullarında, toz parçacıklarının çevresinde küçük su buzu parçacıkları oluşur. Bu hafif buz parçacıkları diğer su türlerine göre üst atmosfere daha kolay yüzer, bu nedenle bu dönemlerde daha fazla su üst atmosfere taşınır.

Araştırmacılar, toz fırtınalarının üst atmosfere güneydeki yazlardan daha fazla su taşıyabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, su orta sınırdan geçtikten sonra iki şey olduğunu yazdı: Suyun bir kısmı kuzeye ve güneye, sonunda biriktiği kutuplara doğru sürükleniyor. Ancak üst atmosferdeki ultraviyole ışık da moleküllerdeki oksijen ve hidrojen arasındaki bağları kopararak hidrojenin boşluğa kaçmasına ve oksijeni geride bırakmasına neden olabilir.

Araştırmacılar, bu sürecin bir zamanlar sırılsıklam olmuş bir Mars’ın şu anki çağında nasıl bu kadar kuru kaldığının hikayesinin bir parçası olabileceğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir