Haber, Bilim

Mars ‘taki su bir anda kurumadı.

Yeni bir araştırmaya göre Mars, bir anda kurumadı, ancak bugün olduğu kurak gezegen olmadan önce kuru dönemler ve yağışlı zamanlar arasında dalgalandı.

Önceki araştırmalar, Mars’ın bir zamanlar tüm yüzeyini Dünya’nın Atlantik Okyanusu‘nun yaklaşık yarısı kadar su içeren bir okyanusla kaplayacak kadar ıslak olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, NASA’ya göre Kızıl Gezegen şu anda olağanüstü derecede kurak bir gezegen, Şili’deki Atacama Çölü’nün en kurak yerlerinden bin kat daha kuru .

Bilim adamları, Mars’ın nasıl kuruduğuna ışık tutmak için , NASA’nın Kızıl Gezegendeki Curiosity gezgininin verilerini analiz etti. Makine şu anda, 96 mil genişliğindeki (154 km) Gale Krateri’nin merkezinden yükselen yaklaşık 3,4 mil (5,5 kilometre) yükseklikte dev bir höyük olan Sharp Dağı’nın tabanını araştırıyor.

mars-sharp-dagi

Mars’taki Sharp Dağı’nın ıslak (ve kuru) tarihi

Fransa’daki Toulouse Üniversitesi’nde gezegen bilimci olan çalışmanın baş yazarı William Rapin, Space.com’a verdiği demeçte, resmi olarak Aeolis Mons olarak bilinen Sharp Dağı’nın “rüzgar ve suyla biriken kayalardan oluşan dev bir tortu yığınıdır” dedi. Önceki çalışma, üssünün 3,6 milyar yıl öncesine dayandırılmasıyla, Mars’ın gezegenin ıslaktan kuruya geçiş yaptığı Hesperian dönemine yerleştirildi.

Mars yörüngesindeki uzay aracı, Sharp Dağı’nın yamaçlarının mineral bileşimi hakkında ipuçları sağlamıştı. Rapin ve meslektaşları şimdi, Curiosity’nin ChemCam cihazında Uzaktan Mikro-Görüntüleyici teleskopunu kullanarak , Kızıl Gezegenin uzak geçmişine ilişkin içgörüler elde etmek için höyüğün sarp arazisini incelediler.

Jeolojik olaylar, büyük miktarlarda zaman içinde kaya katmanlarını veya katmanlarını biriktirebilir. Örneğin, volkanik patlamalar ince kül katmanları veya kalın lav katmanları oluşturabilir. Bilim adamları, bir bölgenin veya tüm gezegenin kadim tarihine ışık tutarak, onları yaratan olayları anlamak için katmanları analiz edebilirler.

Bilim adamları, yaklaşık 2,790 fit (850 metre) kalınlığındaki tortul yataklara odaklandılar. Sharp Dağı’nın tabanı, muhtemelen göllerle ilişkilendirilen yaklaşık 300 m (985 fit) kalınlığındaki killerden oluşur. Bunun üzerinde, araştırmacılar, uzun bir kuru dönem sırasında rüzgarla savrulan kumulların biriktirdiği, yaklaşık 490 fit (150 m) kalınlığında, erozyona meyilli geniş tabakalar belirlediler. Daha sonra, bilim adamları, nehir taşkın yatağı çökeltilerinin tipik özelliği olan, yaklaşık 1.310 fit (400 m) kalınlığında ince, açık ve koyu renkli kaya yatakları gördüler ve bu da nemli koşulların geri dönüşünü işaret ediyordu.

Rapin, “Höyüğün tortul yapısında kaydedilen iklim değişikliklerini görebiliriz,” dedi. Bilim adamları bulgularını 8 Nisan’da Jeoloji dergisinde çevrimiçi olarak detaylandırdılar. 

Önceki araştırmalar, Mars’ın yaklaşık 3 milyar yıl önce tamamen kuruduğunu buldu. Bu yeni bulgular, Mars ikliminin, kuru dönemler arasında ve tamamen kurak olmadan önce nehirler ve göllerle dolu zamanlar arasında birçok büyük ölçekli dalgalanmaya maruz kaldığını ortaya koyuyor.

Curiosity’nin Sharp Dağı’nın eteklerine tırmanması ve çeşitli kaya yataklarını delmesi planlanıyor. Bu, örneğin kuru dönemdeki kum tepelerinin tuzdan mı yoksa silikat tanelerinden mi yapıldığına ışık tutabilir. 

Rapin, “Neden yapıldıklarını bilmek, iklimdeki dalgalanmaların arkasındaki nedenlerin ne olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir,” dedi.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir