Bilim, Genel Kategori, Haber

Mars’ta Daha Fazla Gölet Keşfedilmesi Yaşam Olasılığına İpucu

Üç küçük su kütlesi, kızıl gezegenin güney kutbundaki buzun altına gömülü daha önce keşfedilmiş bir göle birleşiyor.

Mars’ta büyük bir yeraltı gölünü keşfettikten iki yıl sonra, bir bilim insanı ekibi, orijinal bulgusunu yeniden doğruladı ve gezegenin yörüngesinde dönen bir uzay aracından gelen yansıma verilerini kullanarak üç ek havuz belirledi. 28 Eylül’de Nature Astronomy’de yayınlanan sonuçlar, kırmızı gezegenin yüksek tuz içeriği nedeniyle donmaktan korunan birkaç sıvı su kütlesine ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Daha fazla araştırma ile doğrulanırsa, Mars’ın güney kutbu, dünya dışı yaşam arayışında güçlü bir hedef haline gelebilir. 

“2018 çalışmamızdaki [sonuçların] konumunu, kapsamını ve gücünü doğrulamakla kalmadık, aynı zamanda göletler tarafından oluşturulan üç yeni parlak alan bulduk”, İtalya’daki Roma Tre Üniversitesi’nde jeofizikçi ve ortak yazarlardan biri olan Elena Pettinelli yeni çalışma, BBC News’e anlatıyor .

Pettinelli ve meslektaşlarının önceki çalışmalarıyla karşılaştırıldığında, yeni çalışma, daha uzun bir süre boyunca daha ince ayrıntılarla görüntülenen daha geniş bir alanı içeriyor. Daha önce, göl 2012 ile 2015 yılları arasında yapılan 29 gözlem temel alınarak tanımlanmıştı . Nature raporlarına göre , mevcut çalışma, 2012’den 2019’a kadar 75.000 kilometre kare üzerinde alınan 134 gözlemi içeriyor . 

Ekip, Associated Press’e göre, gezegenin donmuş yüzeyinin bir milden fazla altına gizlenmiş gölü ve üç göleti görselleştirmek için Dünya’nın kutuplarında buzun altına gömülü gölleri incelemek için kullanılan teknolojiye güvendi . Gözlemler, Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Ekspres yörünge aracında yer altı ve İyonosfer Sondajı için Mars Gelişmiş Radarı (MARSIS) adlı bir radar sondası kullanılarak yapıldı. MARSIS, radyo dalgalarını Mars’ın yüzeyinden ve yeraltından yansıtır. Uyduya geri dönen sinyallerin özellikleri, yansıması gibi, bilim insanlarına aşağıdaki arazinin doğası hakkında bir şeyler söylüyor. 

2018 yılında gölün kimlik “çok heyecan verici soruşturma yeni bir satır,” Jim Green, NASA’nın baş bilim adamı, anlattı başlayan Doğa anda. Doğrulaması şimdi Mars’ın aslında sıvı suyu destekleyebileceği fikrine daha da fazla ağırlık veriyor. En yeni çalışmada ekip, gölün oranlarını daha da detaylandırmayı başardı – yaklaşık 18.6 x 12.4 mil alan.

MARSIS verilerinin çözünürlüğü kesin olarak onaylamak için yeterince iyi olmasa da, üç havuzun gölden ayrıldığı düşünülmektedir. Yine de, Istituto Nazionale di Astrofisica’da bir radyoastronom olan ve çalışmanın baş bilim adamı olan Roberto Orosei, BBC News’e şöyle diyor: “Bütün bir göller sisteminin keşfi, onların oluşum sürecinin nispeten basit ve yaygın olduğunu ve bu göllerin muhtemelen Mars tarihinin büyük bir bölümünde var olmuştur. ” Mars bir zamanlar Dünya’ya benzer şekilde sıcak ve ıslaktı.

Orosei ve meslektaşları, göllerin donma noktasını düşüren yüksek tuz içeriği sayesinde sıvı halde tutulabileceğini bildirdi. Yeni kanıtlar gökbilimciler arasında tartışmalara yol açmış olsa da, bu açıklama herkese satılmıyor. Mars, Dünya gibi bozulmamış bir atmosfere sahip olmadığı için, yüzeyindeki basınç çok daha düşüktür ve herhangi bir suyu buz gibi kilitli tutar. “Parlak malzeme gerçekten sıvı su ise, ben daha olası çamur veya çamur çeşit temsil etmek olduğunu düşünüyorum,” Mike Sori, cari araştırmaya dahil edilmedi Purdue Üniversitesi’nde bir gezegen jeofizikçi söyler Doğa .

Jack Holt, Arizona Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi, benzer söyler Doğa  o veri ses olduğunu düşünüyor olsa da, o takımın yorumuyla kabul etmemesi. Göller olduğunu sanmıyorum. Burada, buz örtüsünün altında bile tuzlu suyu desteklemek için yeterli ısı akışı yok. ” 

Önceki araştırmalar , magnezyum ve kalsiyum perklorat gibi belirli çözünmüş tuzlarla doymuş suyun –123 ° C’de bile sıvı kalabildiğini göstermiştir; Mars’ın güney kutbunun yüzey sıcaklığının kabaca –113 ° C olduğu ve gezegenin iç kısmına biraz daha yaklaştığı düşünülüyor. BBC News’e konuşan Güney Queensland Üniversitesi’nde gezegen bilimci ve yeni çalışmanın ortak yazarlarından Graziella Caprarelli, bu deneylerin, tuzlu suların Mars’ın kutuplarında bulunanlara benzer koşullar altında sıvı olarak var olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Asıl soru, bu tür göllerin veya göletlerin yaşamı destekleyip desteklemeyeceğidir. Mikroplar daha önce Antarktika buzullarının altındaki buzul altı göllerinde bulundu , ancak tuz olası bir sorunu oluşturuyor. Montana Eyalet Üniversitesi’nde çevre bilimcisi John Priscu, bildiğimiz haliyle hayat, Dünya okyanuslarının tuzluluğunun beş katına kadar suda kalabiliyor, ancak deniz suyunda bulunan tuz seviyesinin 20 katının ötesinde, hayatta kalmak çok zor hale geliyor. , Nature anlatır .

Buzlu ortamlarda mikrobiyoloji üzerine çalışan ve bu çalışmaya dahil olmayan Priscu, “Antarktika’daki bu tuzlu havuzlarda fazla aktif yaşam yok” diyor. Sadece salamura edilmişler. Ve [Mars’ta] durum bu olabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir