Genel Kategori

Mega Köpek Balıklarının Dişleri Nasıl Evrimleşti ?

Bristol Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü öncü bir çalışmada, tarih öncesi dev köpek balığı Megalodon ve akrabalarına ait dişlerin; yeni beslenme alışkanlıklarına uyum sağlamaktan ziyade, dev boyuta ulaşmanın yan sonucu şeklinde evrimleştiği bulunmuş.

Nesli tükenmiş simgesel Megalodon, denizlerde gezen en büyük köpek balığıydı. ‘Büyük diş’ anlamına gelen ismi, devasa dişlerine gönderme yapıyor.

Bu dişler, aynı zamanda türün en bol bulunan fosil kalıntılarını temsil ediyor. Megalodon’un en yakın akrabalarındaki gibi eğimli, kılıç benzeri dişlere hiç benzemeyen bu dişler, geniş ve üçgen biçimindeymiş.

Bu dev köpek balığı grubunun dişlerinde görülen şekil farklılıklarının, gelenek olarak beslenme alışkanlıklarındaki bir değişimi yansıttığı düşünülüyormuş.

En eski akrabalar, dişlerini muhtemelen balık gibi küçük ve hızlı hareket eden avlara geçirmek için kullanırken;

Megalodon çok büyük ihtimalle bunları deniz memelilerinden büyük lokmalar almak veya bu gibi avları yanlara doğru kuvvetli şekilde salladığı kafasıyla parçalamak için kullanmış.

Dün Scientific Reports bülteninde yayımlanan bu yeni araştırmada bilim insanları hesaplamalı araçlar kullanarak, bu megadiş köpek balıklarının diş yapısının beslenme sırasında nasıl işlev gösterdiğini anlamaya çalışmışlar.

Bristol Üniversitesi Dünya Bilimleri Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan Antonio Ballell şöyle aktarıyor:

“Mühendislik yöntemleri uygulayarak; farklı diş şekillerinin, ısırma kuvvetleri ve yanal kafa hareketleriyle oluşan yüklerin üstesinden nasıl geldiğini dijital olarak canlandırdık”

“Sınırlı Öğe Analizi adı verilen bu yöntem, daha önce farklı biyolojik yapıların belirli kuvvetler altında nasıl direnç gösterdiğini anlamada kullanılmıştı.

“Megalodon’un dişlerinin, daha eski ve daha ufak akrabalarının dişlerine kıyasla kuvvetlere daha iyi dayanabildiğini keşfetmeyi beklemiştik.

Yapılan canlandırmalardan diş boyutu çıkardığımız zaman, şaşırtıcı şekilde zıt bir kalıp olduğunu keşfettik: Megalodon’un dişleri, diğer megadiş köpek balıklarının daha ince dişlerine kıyasla nispeten zayıf.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir