Çevre, Haber

Mekong’daki nehir sumrusu nüfusu beş yılda ikiye katlandı

Koruma çabaları, ikonik türlere büyük destek veriyor

WWF’nin araştırma ekibi, Şubat ayı başlarında Kratie, Stung Treng eyaletleri ve Laos sınırı arasındaki Mekong nehri boyunca yaptıkları kuş araştırmaları sırasında toplam 68 Nehir Sumru tespit etti.

Anketleri Belçika Hükümeti ve WWF-Belçika tarafından finanse edilen araştırmacılar, bu muhteşem kuşların varlığını gözlemlediler; birçoğu balık yakalamak için levrekleri olarak akıntıları kullanırken, diğerleri bir eş bulmak için kumluklarda dolaşırlardı.

WWF Biyoçeşitlilik Araştırma ve İzleme Müdürü Eam Sam Un, “Nehir Sumru çatallı kuyruğu, siyah başlığı ve beyaz göbeği olan orta büyüklükte bir kuştur ve Ocak ayından Mayıs ayına kadar üreme mevsimi boyunca daha görünür hale gelir” dedi. , mevcut sayının geçen yılki 64 kişiden biraz daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Mekong manzarasındaki Tern Nehri’nin tüm kayıtlarının karşılaştırılması, nüfusun son beş yılda ikiye katlandığını, 2016’da yalnızca 31 kuştan 2021’in başlarında 68 kişiye yükseldiğini gösterdi.

WWF Ülke Direktörü Seng Teak, “Bu Kamboçya ve bölge için çok faydalı bir haber” dedi ve uyumlu koruma eylemlerinin türlerin düşüş eğrisini büktüğünü ve Kamboçya ve bölgedeki türlerin geri kazanılması için umut sağladığını ekledi.

“Korunan alan yönetimi, kolluk kuvvetleri ve topluluk katılımı konularında il ve yerel yönetimlerin, özellikle Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık, Çevre İl Müdürlükleri, tüm ilgili ortaklar ve WWF’nin yorulmak bilmeyen çabalarını ve katılımını takdir ediyorum. habitat alanlarındaki yerel topluluklardan, ”dedi Seng Teak.

Ther Nehri Sumru, Güneydoğu Asya’daki en nadir kuş türlerinden biridir. Kamboçya’da Nehir sumruları, öncelikle habitat kaybı, yuva selleri, yumurtalarını avlama, evcil hayvanlar tarafından avlanma ve yaban hayatı nedeniyle son 20 yılda% 80 azaldı.

Bu nedenle, IUCN yakın zamanda kuşu Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesinde “Hassas” olarak yeniden sınıflandırdı.

Korunan alan yönetimi çabalarına ek olarak, WWF tarafından devlet kurumları ve ortaklarla işbirliği içinde uygulanan koruma stratejisi, hane geliri elde etmek için alternatif geçim kaynakları seçenekleri sunarken, yerel halkı topluluk temelli kuş yuvası koruma programını uygulamaya aktif olarak dahil etti.

Geçen yıl, Tern Nehri’nin toplam 47 yuvası, Mekong habitat arazisi boyunca yerel topluluklar tarafından korundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir