Genel Kategori

Meksikalı Çiftçiler Kuraklıkta ABD’ye Su Gönderilmesine İsyan Ediyor

Ülkenin 289 milyon metreküplük olağanüstü dağıtım ve 14 büyük şehir ve yetiştiriciye su sağlamak için bir ayı var

Meksikalı çiftçiler, Chihuahua eyaleti Delicias'ta suyun ulusal savunması için gösteri yapıyor.
Meksikalı çiftçiler, Chihuahua eyaleti Delicias’ta suyun ulusal savunması için gösteri yapıyor.

Kuraklıktan muzdarip Chihuahua eyaletindeki Meksikalı çiftçiler, hükümetlerinin kıt su kaynaklarını Amerika Birleşik Devletleri’ne sevk etme kararı üzerine ulusal muhafızlardan gelen isyan birliklerine karşı giderek şiddetlenen bir açmaza giriyorlar.

Çatışma çoktan kan dökülmesine yol açtı: Bu ayın başlarında, gardiyanların sopa ve taş kullanan çiftçilere ateş açması üzerine bir kadın vurularak öldürüldü ve kocası yaralandı.

Bu arada Meksika hükümeti, protestocuları muhalif politikacılar tarafından desteklenmekle ve kuzeye göndermek istediği suyun bir kısmını tutan La Boquilla barajını sabote etmekle suçladı .

Chihuahua’daki durgunluk , iklim krizi daha şiddetli kuraklıklara yol açtığı ve tarımı baskı altına aldığı için su kıtlığının ciddiyetinin altını çiziyor .

Ayrıca Meksika’nın milliyetçi başkanı Andrés Manuel López Obrador’un Meksikalı çiftçiler için savaşmak yerine ABD’ye olan su borçlarını geri ödemeye neden bu kadar öncelik verdiğine dair soruları da gündeme getirdi.

Chihuahua’dan federal bir milletvekili olan Mario Mata Carrasco, “Chihuahua’nın tüm tarihinde, ordu barajları almaya hiç gönderilmedi” dedi. “Organize suçlarla ve uyuşturucu kaçakçılarıyla savaşmak yerine, çiftçilerimizle savaşıyorlar.”

Yağışların giderek düzensiz hale geldiği Chihuahua eyaletinin yüksek ovalarında su konusundaki anlaşmazlıklar yeni bir şey değil. 1944 anlaşması uyarınca gerekli olan ABD’ye su da gönderilmiyor.

Ancak ABD’nin Meksika’nın beş yıllık kotasını karşılaması ve 100 milyar galondan fazla transferini 24 Ekim’e kadar tamamlaması talebinin ortasında huzursuzluk büyüdü.

Yerel çiftçiler, bu kotadaki herhangi bir eksikliğin gelecekte geri ödenebileceği konusunda ısrar ediyor ve Meksika barajlarının arkasında tutulan suyun – taviz verdikleri – hiçbir zaman anlaşmanın bir parçası olmadığını savunuyorlar.

Çiftçilerin sözcülerinden Raymundo Soto “Hükümet mülkümüzü çalmaya geldiğinde, onu savunmaktan başka seçeneğimiz yok” dedi. “Uluslararası su anlaşması, bu sorunların çözümü için açıkça alternatifler sunuyor.”

Anlaşma uyarınca Meksika, Rio Grande havzasındaki nehirlerden Amerika Birleşik Devletleri’ne su gönderiyor ve bu da Meksika suyunu Colorado Nehri’ne batıya gönderiyor .

Meksika ve ABD ikinci dünya savaşında müttefikken ve Meksikalı bir tarihçi ve yorumcu olan Lorenzo Meyer’e tweet attı. “Anlaşma yükümlülüklerimizi yerine getirmemek, iyileştirilmesi mümkün olmayan bir anlaşmayı sona erdirmek anlamına gelir.”

Hem ABD’li hem de Meksikalı yetkililer, açığı kapatmak için suyun Chihuahua’dan aktığını söylüyor. Ancak zaman azalıyor: Meksika’nın son teslim tarihini karşılamak için hala neredeyse bir yıllık su transfer etmesi gerekiyor.

Meksika’nın genel olarak Amlo olarak bilinen başkanı, Meksika’nın anlaşmaya uyacağı konusunda ısrar ediyor. Ayrıca, Teksas’ın valisi Greg Abbott’un, Meksika’nın su dağıtımında geride kalması konusundaki sabırsızlığını ifade ettiğini de ortaya çıkardı.

Amlo, protestoların arkasında siyasi çıkarlarla desteklenen büyük cevizli çiftçilerin olduğunu defalarca iddia etti.

Amlo kısa süre önce gazetecilere “Bizi ABD ile bir çatışmaya sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi. “Durumdan seçim avantajı elde etmek için hepsi bir plan.”

Çiftçiler, Meksika’nın şu anki beş yıllık döngü için su ödemelerinde geride kaldığını ve bunun ilk kez olmadığını söylüyor. Meksika’nın kuraklık koşullarında ödemeyi erteleyebileceğini savunuyorlar – Meksikalı ve ABD’li yetkililerin söylediği gibi, 2015’teki son döngünün sonunda Meksika açık verdi.

Meksikalı Kuzey Amerika Müsteşarı Roberto Velasco Álvarez’e göre, 24 Eylül itibarıyla ülke anlaşma yükümlülüklerinin yaklaşık % 86’sını karşıladı.

Cambios en SRE: Roberto Velasco Álvarez pasa de vocero a director general  para América del Norte - Infobae

Velasco, Meksika’nın şu anda olağanüstü 289 milyon metreküpü teslim etmek ve 14 büyük şehir ve Rio Grande’nin alt kısımlarındaki yetiştiriciler için su sağlamak için bir ayı olduğunu söyledi.

“Diğer su kullanıcıları, özellikle şehir kullanıcıları için endişeler var” dedi ve ekledi: “Chihuahua, barajlarında yasadışı bir şekilde su tutuyor.”

Ancak çiftçiler, ekimi azaltarak daha kuru bir ortama alışmaya zorlandıklarını söylüyorlar. Bu arada, kaçak kuyuların sondajı çok yaygın.

Yasama organının bir üyesi olan Jesús Valenciano, Chihuahua’daki pek çok kişinin çok sayıda çiftçiyi göçe zorlayan 1990’ların ortasındaki şiddetli bir kuraklığın kısa bir süre sonra tekrar görebileceğinden korktuğunu söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri’ne yasadışı bir şekilde gittiler ve asla geri dönmediler” diye hatırladı. İnsanlar bunun tekrar olmasını istemiyor. Bu yüzden böyle bir çatışma var. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir