Genel Kategori

Mikroplastiklerin Sağlığımız İçin Anlamı Nedir ?

Dünyadaki en ücra yerlerin bazılarında bile, insan yapımı enkaz yağmuru toprağı ve okyanusları kirletir. Bu mikroplastikler neredeyse her yerdedir ancak sağlığımıza olan etkileri hala belirsizdir.

Bugün Science dergisinde yayınlanan bir makalede, araştırmacılar bu parçacıkların nasıl etkilediğini bir anlayış inşa bizi özellikle önemli en küçük parçalı olduğunu vurguladı. 

Henüz bu kirliliğin oluşturduğu tehditler hakkında pek bir şey bilmiyoruz, ancak ilk bulgular endişelenilmesi gereken nedenleri ortaya koyuyor.

Mikroplastikler, kulağa benzedikleri şeydir: bir zamanlar daha büyük olan plastiklerin küçük parçaları. Plastikler sonsuzdur; potansiyel olarak binlerce yıl bozulmadan çevrede kalırlar. 

Zamanla ve güneş ışığına maruz kaldıktan sonra, aynı kimyasal bileşime sahip daha küçük parçalara ayrılma eğilimindedirler. Ana kaynaklar arasında araba lastikleri, giysiler ve boyalar bulunur. 

Mikroplastikler çok sayıda kimyasal bileşiği kapsar, tüm şekillerde olabilir ve boyut olarak görünür tiftik parçalarından nano ölçeğe kadar çeşitlilik gösterir.

mikroplastik koleksiyon

Bilim adamları her yerde mikroplastik buluyor. Geçen yıl, bir araştırma, her yıl batı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kamu arazilerinin her metrekaresine kelimenin tam anlamıyla ortalama 132 küçük plastik parçasının yağdığını buldu. 

Kuzey Kutbu’nun kar ve sularında bile bulunurlar .

 Okyanusta, organizmalar bu parçaları vücutlarında yaşamları boyunca, bazen zararlı veya öldürücü boyutlarda biriktirirler ve buna karşılık mikroplastik , yediğimiz deniz ürünlerinde de görülür.

Araştırmacılar, plastik yüklü ton balığı ne kadar sinir bozucu gelse de, insanların mikroplastiklere maruz kalmalarının ana yolunun muhtemelen nefes almaktan geçtiğini söylüyorlar. 

Çevremizde dönen ve yerleşen tozda plastikler önemli bir varlıktır. Dolabınızı düşünün; Tamamen yün veya pamuk olmayan giysilerinizin çoğu plastik içerir. 

Ter tutmayan Likradan rahat bir poların polyester elyaflarına kadar her şey plastiktir ve bu malzemeler zamanla sıyrılır. Ayrıca lastikler, fren pedalına her basıldığında küçük parçacıkları tıraş eder.

 Ve hepsi havadaki toz olarak sarılmış çeşitli başka kaynaklar da var. Bir çalışma , gökyüzünün her gün Londra’da metrekare başına 575 ila 1008 parçacık (bu da fit kare başına yaklaşık 53,4 ila 93,7 parçacık) biriktiğini buldu .

Bu mikroplastik bulutundan hiçbir yerin güvenli olmadığı açık olsa da, parçacıkların insan sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar nispeten yetersizdi. 

Hayvanlarda yapılan laboratuvar deneyleri yüksek konsantrasyonlarda toksik etkiler göstermiş olsa da, bunu insanlara tercüme etmek zor. 

Bir inceleme , mevcut kanıtların insanlara yaygın bir zarar vermediği sonucuna varmış, ancak kanıtların sınırlı olduğunu eklemiştir.

Bir problem, plastik insanların ne kadar nefes alıp yediğini bilmememizdir. Özellikle çok küçük nano boyutlu parçacıklar için mikroplastikleri yiyeceklerde, suda ve vücutta ölçmek zordur.

Danimarka Teknik Üniversitesi’nde mikroplastik üzerine çalışan bir biyolog olan Sinja Rist, “Örneğin metal veya kimyasallara kıyasla plastikleri [insanlarda] tespit etmek kolay değil” diyor.

 Bunun nedeni, plastiklerin çoğunlukla karbon ve hidrojenden, çok yaygın elementlerden oluşmasıdır. Ve plastikleri tanımlayabilen cihazların çözünürlükleri sınırlıdır – vücudumuza giren en ince parçaların çoğunu hala göremezler.

Bu önemlidir, çünkü en küçük parçacıklar aslında en endişe vericidir. Çapı 10 mikrondan küçük mikroplastiklerin hayvan deneylerinde kan ve lenfatik sisteme geçebildiği ve böbrek, karaciğer ve beyin gibi organlarda birikebildiği gösterilmiştir.

Bu görünmez parçalar kendi başlarına toksik olabilir ve ayrıca zararlı mikrop veya kimyasallardan oluşan bir katman barındırma potansiyeline sahiptir.

 Epidemiyolojik çalışmalarda, araştırmacılar plastik yüklü hava bulunan fabrikalarda çalışmanın işçilerde akciğer hasarı riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuşlardır .

 Amsterdam VU Üniversitesi’nde makalenin ortak yazarı olan bir ekotoksikolog olan Dick Vethaak, “Bu parçacıkların çok küçük bir kısmının dolaşımınıza girebileceğini biliyoruz” diyor. “Ama ne kadarını ve orada ne olduğunu bilmiyoruz.”

Riskleri anlamak için bilim adamlarının vücudumuza ne kadar girdiğini ve bu plastiğin organlarda birikip birikmediğini, çoğunlukla öksürmek mi yoksa kakasını mı döktüğünü ölçmeleri gerekecek.

 Etrafa ne kadar plastik yapıştığını ve parçaların kendileriyle ilgili ayrıntıların (kimyasal bileşimleri ve boyutları dahil) anlaşılması, bunların sağlık üzerindeki etkileri hakkında ipuçları sağlamaya yardımcı olacaktır. 

Vethaak, “Belki orada pek bir şey olmuyor… ama belki [mikroplastiklerin] benzersiz bir patolojisi veya toksikolojisi var” diyor Vethaak. “Aramazsan, bulamazsın.” 

Bu potansiyel etkilere bakmamanın “gerçekten bir hata olabileceğini” söylüyor.

Bilim adamları, 2025 yılına kadar çevreye 11 milyar metrik ton plastik atığın yığılacağını tahmin ediyor. “Bu gerçekten bizim genel tüketimimize indirgeniyor.

 Mikroplastik üreten her zaman kullandığımız plastik ürünlerdir.

” Rist diyor. Nispeten iyi huylu olsa bile, mikroplastikler daha büyük sorunun yalnızca bir parçasıdır: sonsuza kadar süren çöp dağlarıyla nasıl başa çıkılacağı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir