Genel Kategori

Mineral açısından zengin su içmek hipertansiyonu önleyebilir mi?

Bardak su yeşil arka panel

İçme suyunun yetersiz olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda içme suyuna kalsiyum ve magnezyum eklenmesi yüksek tansiyonu düşürmenin pratik bir yolu olabilir mi? Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Bangladeş’in bir kıyı bölgesinde yaşayan insanlarda daha yüksek tuzluluk oranına sahip içme suyunu daha düşük kan basıncına bağladı. Bölgedeki içme suyu kaynakları, deniz suyu akışı nedeniyle tuzluluk açısından farklılık gösterebilir. Daha yüksek tuzluluk oranına sahip su daha fazla sodyum içerir ve bu da kan basıncını yükseltebilir, aynı zamanda daha fazla kalsiyum ve magnezyum içerir. Araştırmacılar bunu, çalışma hakkında bir Journal of the American Heart Association makalesinde açıklıyor. “Kalsiyum ve magnezyum koruyucudur; Atlanta, GA’daki Emory Üniversitesi Rollins Halk Sağlığı Okulu’nda doktora sonrası araştırmacı olan baş çalışma yazarı Abu Mohammed Naser, ”diyor. O ve ortak yazarları, çalışmanın bulgularını magnezyum ve kalsiyumun sodyumun zararlarından ağır basan faydalarına bağlamaktadır.

Suyun tuzluluğuyla ilgili veriler, kan basıncı sınırlı

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, 2010 yılında 1,39 milyar insanın bu durumla yaşadığını tahmin eden 2016 Dolaşım araştırmasına göre, dünya çapında erken ölümlerin “önde gelen önlenebilir nedeni” dir. Kan basıncının çok yüksek olması, kan dolaşımının arter duvarlarına uyguladığı kuvveti artırır. Durum devam ederse, kalbe zarar verebilir ve felç ve diğer sağlık sorunları riskini artırabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, durumun 2014 yılında 410.000’den fazla ölüme katkıda bulunduğu veya neden olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek tansiyonlu yaklaşık 75 milyon yetişkin Güvenilir Kaynak bulunmaktadır. Kıyı bölgelerinde yaşayan insanları incelemek, değişen su tuzluluğunun sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için yararlı bir yol sunar. Naser ve meslektaşları, kıyı bölgelerinde yaşayan 1 milyardan fazla insan için yeraltı suyunun ana içme suyu kaynağı olduğunu belirtiyor. Bu nüfusun yaklaşık beşte biri, deniz suyunun yeraltı sularına aktığı ve değişen seviyelerde mineralleşmeye yol açan bölgelerde yaşıyor. Ancak, “içme suyunun tuzluluğu, mineral alımı ve nüfusun kardiyovasküler sağlığı” hakkındaki verilerin sınırlı olduğunu belirtiyorlar.

Kalsiyum ve magnezyum ‘karşı etki’ sodyum

Analizleri, Bangladeş kıyılarının çeşitli bölgelerindeki insanları takip eden iki çalışmadan veri aldı. Ölçümler, muson yağmurları ve kuru hava nedeniyle içme suyunun tuzluluğunun değiştiği dönemleri kapsıyordu. Ekip, hafif veya orta derecede tuzlu su içenlerin idrarlarında düşük tuzlu tatlı su içenlere göre daha fazla sodyum olduğunu buldu. Ayrıca, daha yüksek idrar sodyum seviyesine sahip olanlar da daha yüksek sistolik kan basıncına sahipti. Ek olarak, analiz, hafif ve orta tuzlulukta su içenlerin idrarlarında daha yüksek seviyelerde kalsiyum ve magnezyum bulunduğunu ortaya koydu. Bu minerallerin daha yüksek seviyelerine sahip olmanın, daha düşük sistolik ve diyastolik kan basıncı ile ilişkileri vardır. Örneğin, “hafif tuzlu” su içenlerin ortalama sistolik kan basıncı 1.55 cıva (mm Hg) daha düşük ve ortalama diyastolik kan basıncı tatlı su içenlere göre 1.26 mm Hg daha düşüktü. Sistolik kan basıncı, bir kalp atışı sırasında arterlerdeki kan basıncıdır, diyastolik ise kalp atışları arasındaki basınçtır. Sistolik tipik olarak iki sayıdan daha yüksek olanıdır. Yazarlar, “[kalsiyum] ve [magnezyum] ‘un [kan basıncını] düşüren etkilerinin [sodyum] […]’ nun zararlı etkilerini ortadan kaldırdığını varsayıyorlar. Dünyanın diğer bölgelerinde de benzer etkiler bulan çalışmalardan alıntı yapıyorlar. Bu çalışmalardan bazıları, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin su içmeyi kardiyovasküler nedenlere bağlı ölümlerde azalma ile ilişkilendirmiştir.

İçme suyunun güçlendirilmesiyle ilgili davayı kanıtlamak

Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Dr. Robert M. Carey, Amerikan Kalp Derneği’nin (AHA) ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin kan basıncıyla ilgili en son yönergelerinin hazırlanmasına yardımcı oldu. Çalışmaya dahil olmadı ve bununla ilgili bazı yorumlarda bulundu. Kan basıncındaki düşüşler büyük olmasa da, bir fark yaratacak kadar büyük olduklarını ve bu nedenle bu sonuçların daha fazla araştırmayı gerektirdiğini belirtiyor. “Sürekli olarak yapılan küçük bir kan basıncının azalmasının kardiyovasküler hastalık ve felci azaltmada önemli bir etkiye sahip olabileceğinin birçok farklı çalışmadan oldukça açık olduğunu düşünüyorum.” Çalışmanın içme suyuna kalsiyum ve magnezyum eklemenin aslında kan basıncını düşürdüğünü göstermediğini belirtiyor. Bunu araştırmak için klinik ortamlarda yürütülen daha ileri çalışmalar için, diye açıklıyor. Daha fazla araştırma, içme suyunun kalsiyum ve magnezyum ile güçlendirilmesinin kan basıncını düşürebileceğini tespit ederse, bu, hipertansiyonu bir halk sağlığı sorunu olarak ele almak için tamamen yeni bir yaklaşım olabilir. Dr. Carey, şimdiye kadarki konvansiyonun “birinin hipertansif hale gelmesini beklemek” ve ardından kan basıncını yönetmelerine yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri ile devam etmek olduğunu açıklıyor. “Sanırım ikisini de yapmamız gerekiyor,” diyor. AHA, insanların ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri sağlıklı bir diyet uygulayarak almalarını önermektedir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi de bunu desteklemekte ve kronik hastalıklardan korunmanın bir yolu olarak takviyelerin kullanılmasını önermemektedir. Bununla birlikte, araştırmacılar ABD’deki çoğu insanın günlük önerilen mineral alımını karşılamadığına dikkat çekiyor: Kendileri açısından zengin olan gıdalardan yeterli miktarda yemiyorlar. Naser, “aşırı tarım” nedeniyle topraktaki mineral seviyelerinin azalmasının ve iklim değişikliğinden kaynaklanan yağış miktarının değişmesinin de bir etken olabileceğini belirtiyor. İçme suyunu faydalı minerallerle güçlendirmenin eksikliği telafi edebileceğini öne sürüyor. Ayrıca vücudun mineralleri yiyeceklerden çok içme suyundan daha iyi emdiğine ve “biyoyararlanımlarının” daha düşük olabileceğine dikkat çekiyor. Yazarlar şu sonuca varıyor: “İçme suyunda optimum [kalsiyum] ve [magnezyum] konsantrasyonlarının sağlanması, bu temel makro minerallerin günlük gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamak için önemli bir halk sağlığı ve beslenme müdahalesi olabilir, çünkü kanıtlar küresel olarak bu minerallerin konsantrasyonlarının diyet.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir