SEPET

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MAĞAZAYA DÖN

Su Arıtma Cihazı Modellerinde EFT-Havale Ödemelerde %10 İndirim

Ürünler

Musluk Suyu Saçınıza, Cildinize ve Tırnaklarınıza Nasıl Zarar Veriyor?

Dermatologlar ve diğer uzmanlar, sağlıklı cilt ve saçlar için suyun en iyi çözüm olduğunu hep belirtmişlerdir. Bol miktarda su içmek ve cildinizi ve saçınızı düzenli olarak su ile temizlemek onları sağlıklı ve güzel tutar.

Hiç aynı suyun cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza zarar verebileceğini düşündünüz.

Evet, kimyasal olarak işlenmiş veya musluktan çıkan sert su saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için oldukça zararlı olabilir.

Nasıl olduğunu öğrenelim.

Musluk Suyunuzdaki Problemin Nedeni Nedir?

Yüzünüzü temizlemeniz gerektiğinde veya saçınızı yıkamanız gerektiğinde ne yaparsınız? Tabii ki, bu amaç için musluğunuzu çalıştırırsınız. Ancak cildinizi ve saçınızı yıkamak için musluk suyu kullanırken onlara zarar verebilir.

Evinize verilen suyun içmek için ne kadar güvensiz olduğuna dair pek çok haber okumuş olmalısınız.

Ancak bu suyun saçınıza, cildinize ve tırnaklarınıza da zarar verebileceğini biliyor musunuz?

Bunun nedeni, musluğunuza ulaşmadan önce suyun Klor ve Florür gibi yaygın dezenfektan kimyasallarla işlemden geçirilmesidir.

Musluk suyunuzda yumuşak teninize ve kabarık saçınıza zarar veren iki önemli şeyi öğrenelim.

Klor

Klor, bakteri ve virüs gibi yaşamı tehdit eden mikro organik kirliliklerden kurtularak suyu içilebilir hale getirir. Ancak aynı klor, cildinize ve saçınıza da zarar verebilir. Kimyasal, cildinizi ve saçınızı kaplayan doğal yağları koparır ve onlara zarar verir.

Sert su

Klor ve florür dışında, bazen evinize verilen musluk suyu sert su olabilir.

Sert su , yüksek mineral içerikli sudur. Sert suyun iki ana bileşeni Kalsiyum ve Magnezyumdur. Ancak demir, bakır, çinko ve diğerleri gibi doğal olarak bulunan diğer minerallerden de oluşabilir.

Kalsiyum, magnezyum ve bakır gibi mineraller sağlığa iyi gelir ancak saçınıza, cildinize ve tırnaklarınıza zarar verebilirler.

Evinizdeki musluk suyunun sert olup olmadığını anlamanın en kolay yolu banyo armatürlerinize bakmaktır. Banyo armatürlerinizdeki kalıntı gibi sert beyaz taş, sert suyun açık bir işaretidir.

Nasıl olduğundan emin değil misiniz?

Klor ve sert suyun nasıl bu kadar zararlı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Man in shower, rinsing shampoo from hair

Musluk Suyu Cildinizi Nasıl Etkiler?

Sert suyun en göze çarpan etkisi cildinizdedir. Sert suyun cildiniz üzerinde sahip olabileceği yaygın kötü etkilerden bazıları şunlardır.

Kuru ve Pul pul Cilt

Sert su, sabunu iyi çözmeyen kalsiyum gibi yüksek miktarda mineral içerir. Sonuç olarak yüzünüzü yıkarken veya banyo yaparken sabun kalıntısı cildinizde kalabilir. Bu, cildinizi kuru ve pul pul yapar.

Erken yaşlanma

Kalsiyum gibi, sert sudaki klor da cildiniz üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Cildinizin daha hızlı yaşlanmasına yol açar.

Klor cildinize oldukça zarar verebilir. Cildinizi yumuşak tutan ve sert hava ve kirlilikten koruyan doğal yağları sıyırır. Doğal yağların yokluğunda cildiniz kuruma ve çatlama eğilimindedir, bu da kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasına neden olur.

Cildinizde yaşınızdan çok daha önce ince çizgiler ve kırışıklık belirtileri yaşıyorsanız, evinizin musluğundan gelen Klor suyu bunun nedenlerinden biri olabilir.

Klor Ayrıca İyi Bakterileri Öldürür

Zararlı bakterilerle birlikte klor, zaman zaman bağırsaklarınıza ve cildinize iyi gelen iyi bakterileri de öldürür. Bağırsağınızdaki mikroplar, cildinizin sağlığını etkileyen sindirime iyi gelir. Benzer şekilde cildinizdeki mikroplar da cilt sağlığı için iyidir. Cildinizin sağlığı, zaman zaman iyi bakterilerin yokluğunda bozulabilir.

Bazı araştırmalar ayrıca Klorlu suyun sağlıklı bir cildin arkadaşı olan E vitaminini de parçalayabileceğini öne sürüyor.

Klor, Kanser Risklerini Artırabilir

Bazı uzmanlar kloru kanserle de ilişkilendirmiştir. İster klorlu suyu içiyor olun ister cildinizi ve saçınızı temizlemek için kullanıyor olun, kanser vakalarına neden olabilir.

Bazı raporlar , klorlu suya daha fazla maruz kalan kişilerin yüksek kolorektal kanser riskine sahip olduğunu göstermektedir.

Klorun kansere neden olduğuna dair kanıt çok olmasa da, birçok uzman klorun kansere neden olma olasılığına desteklerini göstermiştir.

Musluk Suyu Saçınızı Nasıl Etkiler?

Cilt dışında klor ve sert su da saçınıza gözle görülür zararlar verir. Suyun TDS seviyesinin oldukça yüksek olduğu bir yerde kalırsanız, cildin yanı sıra suyun saç sağlığınızı da nasıl etkilediğini fark edeceksiniz.

Parlaklık ve Esneklik Kaybı

Sudaki klor varlığı gerekli yağı saçınızdan uzaklaştırır. Bu, saç tırnak etlerinin kurumasını sağlar ve saçın doğal parlaklığını alır. Sadece saçın parlaklığını gidermekle kalmaz, aynı zamanda saçı kırılgan hale getirir.

Duştan her çıkışınızda saçınızı banyo zemininde fark ettiniz mi? Yeni pahalı şampuanınıza lanet etmeyin; asıl kötü adam musluktan çıkan sert veya klorlu sudur.

Bölünmüş Uçlar ve Hasarlı Teller

Klor ve diğer kimyasallar da saç teline zarar verebilir. Saç tellerine zarar verdiğinizde, saçınızda uçların bölünme olasılığı daha yüksektir.

Kalsiyum gibi sert su mineralleri de uçların kırılmasına ve saçların zarar görmesine neden olabilir. Kalsiyumun yapışkan yapısı, kurtulmayı çok zorlaştırır. Sert su mineralleri aşırı kuruluk ve pürüzlülüğe neden olarak uçların bölünmesine neden olur.

Musluk Suyu Tırnaklarınızı Nasıl Etkiler?

Tırnaklarınızın temel ürünü keratindir. Sert bir tırnak yatağı oluşturmak için birkaç keratin tabakası bir araya gelir. Ancak sert sudaki mineraller keratin ile reaksiyona girerek katmanlı yatağı zayıflatabilir. Bu nedenle, aşağıdaki gibi birkaç sorun ve semptomla karşılaşabilirsiniz:

  • Kırılgan tırnaklar
  • Tırnakların incelmesi
  • Tırnakların renginin değişmesi

Şimdi böyle bir durumda tırnak manikürüne giderseniz tırnaklarınız hasar görebilir ve kırılabilir. Yani tırnaklarınızın parlaklığını ve uzamasını geri almak istiyorsanız sert sudan kurtulmanız gerekir.

Hasarı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Sırf sert sudan uzaklaşmak için konumunuzu değiştirmeniz her zaman mümkün değildir. Bunun yerine, hasarı en aza indirmek için hayatınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

  • Musluk veya duş filtresi kullanın .Cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza zarar verebilecek klor gibi zararlı kimyasallardan uzak durun.
  • Sert suya maruz kalmayı en aza indirmek için duş sürenizi sınırlayın.
  • Sert suyun verdiği zararı engellemek için saçınıza bakım maskesi kullanmaya başlayın.
  • Duştan çıkar çıkmaz cildiniz ve tırnaklarınız için iyi bir nemlendirici kullanın.
  • Tırnaklarınızı kırılgan olmaktan korumak için her zaman şeffaf tırnak boyası kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Sert su içmek için zararlıdır ve cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza zararlıdır. Sert suya düzenli olarak maruz kalmak cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza kırılgan, kuru ve itici hale getirerek zarar verebilir. Böyle bir durumda önleyici adımlar atmak, sizi bu tür zararlardan korumanın tek yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir