Genel Kategori

NASA Suyun Peşinde

Washington’ın NASA merkezindeki karasal hidroloji programı yöneticisi Jared Entin’e göre temiz su, birçok farklı faktörden insanlar için kritik önem arz ediyor. NASA günümüzde uydularıyla su yönetimi için gereken ipuçlarını tespit etmede ve değişen iklimi anlamak için gereken küresel görüntüleri sunmada büyük gelişmeler kaydetmektedir.

NASA havadaki suyun miktarın yoğunluğu da ölçüyor. Bu sayede Dünya’daki yağış miktarları için saatlik ve yüksek isabetli ölçümler sağlanıyor. Veriler tatlı suyun dünya çapında nasıl hareket ettiğini gösteriyor. Bu istatistikler bilim insanlarına güzel bir kaynak oluyor. Başka yazılarda da dile getirdiğimiz gibi Dünya sularının sadece %2.5-2.75 kadarı tatlı su ve bunun sadece çok küçük bir yüzdesi göllerde, nehirlerde vs bulunuyor.

NASA, işte bu yeraltında gizlenmiş suları arıyor.
NASA uydularıyla yeraltında gizlenmiş olan suları tespit ediyor. Dünya’nın en büyük 37 akiferinin üçte biri, özellikle Kaliforniya Merkez Vadisi, Kuzeybatı Hindistan ve Pakistan’daki İndus Havzası ve Suudi Arabistan’daki Arap Koyun Suyu Sistemi’nde bulunuyor. NASA’ya göre bu alanlar insan tarımı ve diğer “su ihtiyaçları” nedeniyle büyük stres altında.

NASA’nın Batı Su Uygulamaları Ofisi, kuraklığın tarım ve su kaynaklarını nasıl etkilediğini izlemek için batı ABD’de birçok kurum ile çalışıyor.

Söz konusu su olduğunda donmuş ya da sıvı olması önemli değil. Bu kaynakların hepsi önemli.
Donmuş su da, sıvı su kadar önemli. Bu nedenle NASA programları arasında karı izlemek de var. Uçaklara özel ölçüm cihazları yerleştiriliyor. Bu cihazlar, kar miktarını izliyor.

NASA’nın yaptığı bu araştırma ciddi anlamda önemli. Bu çalışmanın başarılı sonuçlar vermesi bilim insanlarına büyük kolaylık sunacaktır.

Su günümüzde altın değerinde. Hatta daha da değerli. Su kaynaklarını izlemek bu yüzden çok yerinde bir çalışma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir