Haber, Çevre, Ülke ve Dünya Gündemi

Nijeryalı Topluluklar Birleşik Krallık Mahkemelerinde On Yıllar Boyunca Kirlilikle Mücadele Edebilir

Nijer Deltası’ndaki iki topluluk, nehirlere, kıyı bölgelerine ve tarım arazilerine olduğu kadar sağlığa da zarar veren petrol kirliliği nedeniyle İngiliz mahkemelerinde Royal Dutch Shell’i (RDS) dava etme hakkını kazandı, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi daha önceki bir Temyiz Mahkemesi bulgusunu bozdu denenecek gerçek bir mesele olmadığını belirtti.

Shell, kirlilik gerçeğine itiraz etmese de, Nijeryalı yan kuruluşu Shell Petroleum Development Co.’nun (SPDC) eylemlerinden İngiliz mahkemelerinde sorumlu tutulamayacağını ileri sürdü.

Büyük ölçüde balıkçılık ve çiftçiliğe bağımlı 40.000’den fazla nüfusa sahip Ogale ve Bille toplulukları, SPDC’nin operasyonlarının maddi yönleri üzerinde önemli bir kontrol uyguladığı için RDS’nin bir bakım görevi olduğunu iddia ediyor.

“Bu (Şubat 2021) Yüksek Mahkeme kararı, Shell’den yıllardır petrollerini temizlemesini isteyen Ogale ve Bille halkına gerçek bir umut veriyor. Davacıları temsil eden hukuk firması Leigh Day’in ortağı Daniel Leader, artık Shell’in nihayet harekete geçeceğini umuyoruz ”dedi.

“Ama aynı zamanda çokuluslu şirketlerin hesap verebilirliğinde bir dönüm noktasını temsil ediyor. Giderek yoksullaşan topluluklar, güçlü kurumsal aktörleri hesap sormaya çalışıyorlar ve bu yargı, bunu yapma yeteneklerini önemli ölçüde artıracak ”dedi.

RDS, karardan duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, söz konusu petrol sızıntılarının hırsızlık, cezai arıtma veya sabotajın sonucu olabileceğini ima ederek şunları ekliyor: “Bir sızıntının nedeni ne olursa olsun, SPDC temizler ve düzeltir. Ayrıca, teknolojiyi kullanarak, gözetimi artırarak ve borulara ve ekipmana zarar verebilecekler için alternatif geçim kaynaklarını teşvik ederek bu sabotaj dökülmelerini önlemek için çok çalışıyor. “

Köylüler, “Shell’in Nijerya’daki operasyonları nedeniyle, içme sularının kirlenmesi de dahil olmak üzere, yıllardır sistematik ve devam eden petrol kirliliğine maruz kaldıklarını” söylüyorlar ve Nijerya’da adaleti sağlama ihtimalinin olmadığını savunuyorlar.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi kararında, Zambiya’da 2019’dan itibaren madencilik şirketi Verdanta’nın eylemlerini içeren benzer bir davaya atıfta bulundu.

Karar, bu yıl Shell’in Nijerya’daki operasyonlarına karşı çıkan ikinci karar. Ocak ayının sonunda, Lahey’deki Hollanda Temyiz Mahkemesi, 2004/2005’te Oruma ve Goi köylerinde meydana gelen iki petrol sızıntısının sonuçlarından RDS’yi sorumlu tuttu.

Mahkeme, Shell’in, sızıntıların sabotajın sonucu olduğunu ve dolayısıyla neden olunan zarardan sorumlu olduğunu makul şüphenin ötesinde kanıtlayamadığına karar verdi. Tazminat, sonraki bir süreçte belirlenecektir.

Ikot Ada Udo köyünde üçüncü bir sızıntı olması durumunda sabotaj yapıldı. Ancak, Shell’in sorumluluğu konusu açık kalır ve dava devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir