Genel Kategori

Nil nehrinde su paylaşım krizi: Krize taraf 3 ülke Washington’da masada

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Nil nehrindeki su paylaşım sorununa çözüm bulunması amacıyla krize taraf üç ülkenin dışişleri bakanlarıyla başkent Washinton’da bir araya geldi. Taraflar toplantı sonrasında 15 Ocak 2020 itibariyle bir anlaşmaya varılması için taahhütte bulundu.

Mısır, Etiyopya ve Sudan dışişleri bakanları toplantı sonrasında yayımladıkları ortak açıklamada Nil’in ülkelerindeki halkların kalkınması için önemini vurguladı ve Etiyopya’nın inşa etmekte olduğu Büyük Etiyopya Rönesans barajının dolum ve işletim süreci için işbirliği içinde, kapsamlı, uyumlu, sürdürülebilir ve karşılıklı fayda sağlayan bir anlaşma için ortak taahhüdü yineledi. Toplantıya Dünya Bankası Başkanı David Malpass da katıldı.

Başkan Biden da Twitter’dan yaptığı değerlendirmede toplantının olumlu geçtiğini ve görüşmelerin bugün de süreceğini duyurdu.

Nil nehrindeki su paylaşım krizi nereden kaynaklanıyor?

Yüz milyona yakın nüfusu bulunan ve Nil’in Akdeniz’e döküldüğü havza üzerinde yer alan Mısır, su ihtiyacının yüzde 90’ını nehirden sağlıyor. Ülke hem küresel ısınmanın etkisi hem de Etiyopya’nın 4 milyar dolar harcayarak inşa etmekte olduğu yaklaşık 6 yüz metreküp kapasiteli barajı doldurmaya başlamasıyla büyük kuraklık tehlikesi yaşamaktan ve ekonomik kalkınmasının büyük darbe yemesinden endişe duyuyor.

Mısır, Etiyopya’nın inşa ettiği Büyük Etiyopya Rönesans barajı ile ilgili olarak uluslararası aracılık çağrısında bulunmuştu. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi bölgede çözüm bulunması için Başkan Trump’tan aracı olmasını talep etmişti.

Mısır’ın Aswan Barajı’nı inşa ettiği 1959 yılında Sudan ile imzaladığı Nil Suları Anlaşması’na Etiyopya taraf bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir