Genel Kategori

Nükleer enerji iklimi korumak için hem çok yavaş hem de çok pahalı

Nükleer enerji, yenilenebilir enerji karşısında hem maliyet hem de kapasite olarak geriliyor. Çünkü karbon salınımını tersine çevirmek için nükleer enerji reaktörleri artık daha yavaş ve daha az ekonomik. Bu tespitler, son yayımlanan Dünya Nükleer Enerji Durumu Raporu’na (WNISR) ait. Rapora göre, 2019 ortasında yeni rüzgar ve güneş enerjisi jeneratörleri maliyet anlamında mevcut nükleer enerji santralleriyle etkili biçimde rekabet edebilecek seviyeye ulaştı. Ayrıca başka bir güç türünden daha hızlı kapasite üretebilecek duruma geldi.

Raporun ana yazarı Mycle Schneider “İklimi istikrara kavuşturmak çok acil, nükleer enerji ise yavaş.” Schneider; teknik veya operasyon ihtiyaçları karşılamada nükleer enerjinin, diğer düşük karbon rakiplerinden daha iyi, daha ucuz ve daha hızlı olmadığını söyledi.

Rapora göre 2009 yılından bu yana bir reaktörü inşa etmenin ortalama süresi 10 yılın altında. Dünya Nükleer Derneği’ne göre ise bu süre 5 ila 8,5 yıl.

Schneider “İklimi korumak için, en çok karbonu, en az maliyet ve en az zamanda düşürmeliyiz.” diyor.

Nükleer enerji daha pahalı

Rapora göre nükleer enerji daha pahalı. Güneş enerjisiyle megawatt saat (MWh) enerjinin maliyeti 36 ile 45 Amerikan doları arasında değişiyor. Aynı miktarda enerji rüzgar enerjisiyle 29 ila 56 dolara üretilebilirken nükleer enerjinin maliyeti ise 112 ila 189 dolar.

Dünya Nükleer Enerji Durumu Raporu’na göre, son 10 yılda bir nükleer enerji santralini inşa edip kullanım ömrü sonuna kadar işletmenin seviyelendirilmiş maliyeti yüzde 23 arttı. Aynı dönemde güneş enerjisinin maliyeti yüzde 88 ve rüzgarınki de yüzde 69 düştü.

Çin 2018 yılında nükleer enerjiye 6,5 milyar dolar yatırım yaparken güneş enerjisine 91 milyar dolar yatırım yaptı.

Çin’de yapımı süren birçok nükleer santral bulunurken Çin 2016’dan bu yana hiçbir yeni nükleer proje başlatmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir