Bilim

Oklahoma’daki timsahlar donmuş sudan çıkan ‘buzlu çubuklara’ dönüşüyor

Bu timsahların bu donmuş gölde ne işi var?

Bu timsah ‘buzlu şeker’ donmuş gölünde nefes almasını sağlıyor. (Resim kredisi: David Arbor, ABD Orman Hizmetleri’nin izniyle)

Oklahomalılar buzlu şeker benzeri timsahlarla – burunları buzlu sudan dışarıya yapışan sürüngenlerle – karşı karşıya geldi ve bu ay soğuk hava Amerika’nın güneyini vurduğunda.İlan

Ama bu timsahlar neden bu kadar soğuk havada “şnorkelle yüzüyordu”? Neden bankalarda güneşlenmiyorlardı ya da yuvalarında saklanmıyorlardı?

Ve Oklahoma’nın timsahları olduğunu kim bilebilirdi? Şnorkel timsahlarının haberi, Facebook’ta timsahların ( Alligator mississippiensis ) yerli mi yoksa eyalete tanıtılan türler mi olduğu konusunda bir tartışma başlattı . Oklahoma’daki Vahşi Yaşam Çeşitliliği İletişim Uzmanı Jena Donnell, Oklahomalı bir erkeğin günlüğüne yazılan bir timsahın 1866 tarihli bir tanımına göre , diğer timsahların o zamandan beri eyaletin güneydoğu köşesindeki sulak alanlara tanıtılmasına rağmen, yerli oldukları görülüyor. Yaban Hayatı Koruma Dairesi.

Donnell Live Science’a timsahın tuhaf şnorkelle yüzme davranışına gelince, bu tamamen normal. “Ne zaman biterse, bu [timsahlarda görülen] doğal bir tepkidir” dedi. “İçinde bulundukları su donduğu için bir ‘şnorkel’ yapmak zorunda kaldılar, bu yüzden biraz buzsuz su tutmak için burnunu sudan çıkardılar, böylece hala nefes alabiliyorlar.”

Timsahlar soğukkanlı veya ektotermik yaratıklardır, bu da vücut sıcaklıklarının ortam sıcaklığıyla dalgalandığı anlamına gelir. Bu nedenle timsahlar genellikle güneşte güneşlenirken veya göllerin ve su yollarının kıyılarına kazdıkları hava cepleriyle yuvalarda kamp yaparken bulunurlar.

Soğuk hava sudan daha soğuk olabileceğinden, donma sıcaklıkları yaşam alanlarına çarptığında timsahlar kıyıya baskı yapmazlar. Timsahlar, su donarsa su altında hapsolabilecekleri yuvalarında takılmak yerine, genellikle yeterli oksijene sahip olmalarını sağlamak için şnorkelle yüzmeye gitmek için yüzeye yüzerler. 

Donnell, su soğuksa, ancak henüz donmamışsa timsahların genellikle sığ sulardan daha sıcak olan daha derin sulara yüzeceğini söyledi.

Ne yazık ki, tüm timsahlar, Oklahoma Yaban Hayatı Koruma Departmanı, ABD Orman Servisi ve Doğal Kaynakları Koruma Servisi tarafından yönetilen güneydoğu Oklahoma’da 5,800 dönümlük (2,300 hektar) bir sığınak olan Red Slough Yaban Hayatı Yönetim Alanı’ndaki soğuk algınlığından sağ çıkamadı. .

Donnell, soğuk algınlığı sırasında kaç timsahın öldüğünü hemen bilmiyordu, ama bunu yapanlar gençti. “Yetişkinlerin çoğu soğuk hava olayından sağ çıkmayı başardı” dedi. “Hayvanların nasıl adapte olacağı ve farklı hayatta kalma tekniklerini nasıl ortaya çıkarabilecekleri her zaman büyüleyici.”

Güneydoğu Oklahoma’da donma sıcaklıkları ve buzlu koşullar nadir değildir; Herpetological Review dergisinde 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Red Slough’un bulunduğu McCurtain County, ortalama olarak yılda yaklaşık 60 gün, 32 derece Fahrenheit’in (0 santigrat derece) altında sıcaklıklara sahip . 

Oklahoma’ya özgü şnorkel timsahları da değildir; Live Science’ın daha önce bildirdiği gibi, 2018 ve 2019’da Kuzey Carolina’da da görülmüşler . 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir