Genel Kategori, Sağlık, Su Tüketimi

Oksijenli Su Nedir?

Oksijenli su, konserve veya şişeleme işlemi sırasında kendisine oksijen eklenen nispeten yeni bir işlevsel su ürünüdür.

Eklenen oksijenin, egzersizin iyileşmesine yardımcı olmak, toksinleri vücuttan atmak ve alkol metabolizmasını iyileştirmek dahil olmak üzere sağlık yararları sağladığı iddia ediliyor. Ancak, bu faydaları destekleyecek kanıtlar sınırlıdır.

Oksijenli su düşük kalorili olmasına rağmen, önemli bir besin içermez. Ayrıca, bazıları kafein, elektrolitler, kenevir özü ve tatlandırıcılar gibi ek bileşenler içeren çeşitli markalar mevcuttur.

Potansiyel faydalar

Oksijenli su ile ilgili çalışmalar sınırlı olsa da, bazıları bazı faydalar sağlayabileceğini öne sürüyor.

Laktat klirensini artırabilir

10 saniyeden uzun süren orta ila yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında, vücudunuz enerji üretiminin bir yan ürünü olarak laktat üretir.

Laktat biriktikçe, kas asiditesinde buna karşılık gelen bir artış olur ve bu, kontrol edilmezse kas yorgunluğuna neden olabilir. Bu nedenle, sürekli egzersiz sırasında laktat ve kas asitliğinin temizlenmesi önemli hale gelir.

25 eğitimli koşucuda yapılan bir araştırma, egzersiz sırasında oksijenli su içenlerde egzersiz sonrası laktat klirensinin arttığını buldu. Bununla birlikte, egzersiz performansında başka hiçbir gelişme kaydedilmedi.

Bunun tek bir çalışma olduğu düşünüldüğünde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, yüksek düzeyde dayanıklı bir sporcuysanız, oksijenli su denemeye değer olabilir.

Hidrasyon ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olabilir

Diğer potansiyel faydaları bir yana, oksijenli su, günlük hidrasyon ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Su alımı söz konusu olduğunda genel bir kural, günde en az yaklaşık 2 litre bardak içmektir.

Günlük sıvı alımınızın bir parçası olarak oksijenli su dahil etmek, ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Olumsuz yönler

Oksijenli su tüketmek genellikle güvenli olsa da, içerken alınması gereken birkaç önlem vardır.

Hidrojen peroksite benzer

Oksijenli su, yaygın bir antiseptik ajan olan hidrojen peroksite benzer.

Her iki sıvı da oksijenli su formlarıdır, ancak hidrojen peroksitte iki oksijen molekülü arasında bir bağ vardır. Öte yandan, oksijenli su, basitçe içilmesi güvenli olan suda çözünmüş oksijendir.

Hidrojen peroksit içmek güvenli değildir ve küçük miktarlarda bile yutulması mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, boğaz ağrısı ve iç kanama gibi ciddi yan etkilere neden olabilir

Bu nedenle, yalnızca insan tüketimi için tasarlanmış ve bir mağazanın içecek bölümünde bulunan oksijenli suyu içmeniz gerekmektedir.

Hemen tüketilmeli

Tıpkı maden suyu karbonatını zamanla kaybettiği gibi , oksijenli su da açıldıktan sonra oksijenini hızla kaybedebilir.

Bu nedenle, çoğu üretici, ne kadar oksijen aldığınızı en üst düzeye çıkarmak için oksijenli suyun açıldıktan sonra 30 dakika içinde tüketilmesini önermektedir.

Ayrıca, oksijenli suyun çoğu teneke kutularda paketlenmiş olarak gelir ve kap yeniden kapatılamadığı için hızlı tüketimi özellikle önemli hale getirir.

Kullanımıyla ilgili veri eksikliği

Beslenme ve fitness toplulukları arasında oksijenli sudan çok söz edilmesine rağmen, faydaları hakkında yüksek kaliteli araştırmalar azdır.

Bağırsakta oksijenin ne kadar iyi emildiği ve suda ne kadar iyi çözündüğü gibi birkaç sorunun hala cevaplanması gerekiyor.

Dahası, bazıları içeceğin cilt ve saç kalitesini artırabileceğini iddia ediyor, ancak hiçbir çalışma bunu desteklemiyor.

Bilimsel araştırmalar bu gibi soruları yanıtlayana kadar, oksijenli suyun normal suyla ilişkili olanların ötesinde sağlık yararları sağlayıp sağlamadığını belirlemek zordur.

Diğer fonksiyonel su türleriyle karşılaştırması

Oksijenli suyu diğer fonksiyonel su türleriyle karşılaştırmak zordur, çünkü içerikleri farklıdır.

Diğer popüler fonksiyonel sular arasında alkali su, kafeinli su, antioksidan su, proteinli su ve klorofil su bulunur. Protein suyu haricinde , bunların tümü, etkinliklerini destekleyen minimum verilere sahiptir.

Oksijenli su da dahil olmak üzere fonksiyonel sular, hidrasyon ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir, ancak beslenme etiketleri dikkatlice okunmalıdır.

İşlevsel bir su olmasa da maden suyu, gazlı yapısı nedeniyle genellikle oksijenli su ile karşılaştırılır.

Aradaki fark, köpüklü sudaki kabarcıkların çözünmüş karbondioksitten gelmesi, oksijenli sudaki kabarcıkların ise çözünmüş oksijenden gelmesidir. Bu, benzer bir ağız hissiyle sonuçlanır, ancak oksijenli su biraz daha az kabarcıklı olma eğilimindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir