Genel Kategori

Okyanısların Derinliklerinde Yaşayan Mikroorganizmalar, Radyoaktif Süreçlerin Yan Ürünleriyle Hayatta Kalıyor

Rhode Island Üniversitesi Okyanusbilim Yüksek Lisans Fakültesi’nde çalışan bir araştırma takımı ve ortakları, deniz tabanının altındaki antik çökeltilerde yaşayan bol miktarda mikrobun, ağırlıklı olarak su moleküllerinin doğal şekilde ışınımıyla oluşan kimyasallarla hayatta kaldığını ortaya çıkarmış.

Araştırmacılar deniz çökeltilerinde yer alan minerallerin, bu kimyasalların oluşma miktarını önemli oranda artırdığını keşfetmişler.

Çökeltilerdeki yaşamın fotosentezin ürünleriyle desteklendiğini söyleyen geleneksel görüşün aksine suyun ışınımıyla desteklenen bir ekosistem, açık okyanusun çoğu kısmında deniz tabanının hemen metrelerce altında başlıyor.

Işınımın desteklediği bu dünya, Dünya’nın hacimsel olarak en büyük ekosistemlerinden bir tanesi.

Araştırma, Cuma günü Nature Communications bülteninde yayımlandı.

Araştırmayı RIÜ’de doktora öğrencisi olduğu sırada yürüten ve şimdi Götenburg Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan baş yazar Justine Sauvega şöyle söylüyor:

“Bu çalışma, yüzey altı mikrobiyal toplulukların kendilerini desteklemek üzere kullanabildiği kaynakların mevcudiyetine ilişkin yeni ve önemli bir bakış açısı sağlıyor. Bulgular, Dünya üzerindeki yaşamı anlamak ve Mars gibi diğer gezegenlerde yaşam olasılığını değerlendirmek için temel önem taşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir