Çevre, Genel Kategori, İklim, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Okyanuslar Isınırken, Büyük Balıklar Mücadele Ederken

Okyanus sularının ısıtılması, balıkların, özellikle de büyük balıkların ihtiyaç duydukları oksijeni çevrelerinden çıkarma yeteneklerini azaltabilir. Hayvanların hareket, büyüme ve üreme için enerji üretmek için oksijene ihtiyaçları vardır. Ulusal Bilim Akademisi Bildirilerinde yer alan yakın tarihli bir makalede , McGill, Montana ve Radboud üniversitelerinden uluslararası bir araştırma ekibi, su sıcaklığı, oksijen mevcudiyeti, vücut boyutu ve aktivitesinin metabolik oksijen talebini nasıl etkilediğini belirlemek için yeni geliştirdikleri modeli açıklamaktadır. balık.

Model, su sıcaklığı ve vücut boyutuyla ilişkili olarak solungaç yüzeyindeki oksijen tüketimi ve difüzyona bakan fizikokimyasal ilkelere dayanmaktadır. Tahminler, oksijen tüketim oranlarının farklı su sıcaklıklarında ve farklı vücut büyüklüklerine sahip bireyler arasında ölçüldüğü 200’den fazla balık türünden alınan gerçek ölçümlerle karşılaştırıldı.

Balıklar, solungaçlarının ılık sudan çıkarabileceğinden daha fazla oksijene ihtiyaç duyacaktır.

McGill’de Marie-Curie Doktora Sonrası Araştırmacı ve baş yazarı Juan Rubalcaba, “Verilerimiz, sıcaklık arttıkça, birçok balık türünün oksijen talebinin, solungaçları yoluyla çevreden oksijen alma kapasitelerini aşacağını gösteriyor” diyor. kağıt. “Sonuç olarak, balıkların aerobik kapasitesi ısınan sularda azalır ve bu azalma daha büyük balıklarda daha önemli olabilir. Bu bize küresel ısınmanın balıkların aerobik kapasitesini sınırlayıp gelecekte fizyolojik performanslarını bozabileceğini söylüyor.”

“İklim değişikliğinin bir sonucu olarak su sıcaklığı dünya çapında zaten yükseliyor ve birçok balık türünün, ya daha soğuk bölgelere göç ederek ya da solunumu önlemek için nesiller boyunca küçültme gibi farklı yaşam stratejileri benimseyerek bu hızlı sıcaklık değişimiyle başa çıkması gerekiyor. Montana Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü olan Art Woods ve makalenin kıdemli yazarı Art Woods “kısıtlamalar” dedi. “Bu model, oksijen dahil ederek, dünya çapında balıklar arasında metabolik hızda gözlemlenen varyasyon kalıplarını, esas olarak vücut büyüklüğü ve sıcaklığa odaklanan güncel teorilerden daha fazla tahmin ederek diğerlerinden ayrılıyor.”

Araştırma, Avrupa Komisyonu’nun Marie Sködowska-Curie Bireysel Bursu tarafından finanse edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir