Genel Kategori

Okyanusları Keşfetmek

Okyanuslar, Dünya’mızın yüzde 70’­ini kaplayan bir yaşam kaynağı.

Okyanuslar, ısı değişikliklerini ve hava dolaşımlarını kontrol ettiği gibi, tüm organizmalara yaşam desteği sunmakta. Tarih boyunca insanlığa ticaret ve ulaşım yolları sunan ve hayat kaynağı olan okyanuslar büyük önem arz etmekte.

Okyanus derinliklerinin neredeyse yüzde 80’­lik kısmı haritalanamamış ve keşfedilmemiş durumdadır. Doğal uydumuz Ay hakkında bile daha çok bilgiye sahibiz.

Okyanus nasıl araştırılıyor?

Denizi araştırmak oldukça güç ve maliyetli bir iş. Uzun zamandır denizi haritalamak için sonar teknolojileri kullanılıyor.

Fakat, günümüze kadar haritası çıkarılan okyanus yüzeylerinin sadece % 10’­ luk bir kısmı için modern sonar cihazları kullanılmış durumda.Amerika Birleşik Devletleri’nin okyanus ve kıyı sularının sadece yüzde 35’lik kısmı modern yöntemlerle haritalandırılmıştır.

Okyanus derinliklerini keşfetmek için genel olarak iki tür teknoloji vardır: bunlar “uydu” ve “sonar” teknolojileridir. Yine de okyanus tabanlarını araştırmak için yeterli değiller.

Sonar tarama yöntemini kullanarak okyanus tabanlarının sadece %20’si haritalandırılmıştır. Bu durum gösteriyor ki okyanusların neredeyse yüzde 80’­lik kısmı hala gizemini korumakta.

okyanus

Derin okyanus araştırmalarını zor yapan nedir?

Bunun nedenlerinden biri uydu sinyallerinin suya iyi nüfuz edemiyor olmasıdır. Uydu radarları deniz yüzeyine etkili şekilde nüfuz edemediğinden sadece suyun derinliğini ölçebilirler. Okyanusların en derin noktalarını bulmak için, sonar taşıyan bir tekne kullanılması gerekir. Radar dalgalarını aşağı doğru gönderen sonar sistemi, dalga boyunun geri dönüş süresine göre denizin derinlik ve yüzey belirleme ölçümünü yapar.

Derin okyanus ya da derin deniz ortamı ayrıca çok yüksek basınç, tam karanlık, aşırı sıcaklık ve toksik kimyasal içermektedir.

Deniz suyu, kabuğun derinliklerine doğru ilerledikçe erimiş kaya tarafından ısıtılır. Sıcaklık arttıkça, metaller çevredeki kayadan sıcak sıvıya çözülür. Mineral bakımından zengin sıvı tekrar yükselir ve deniz tabanındaki açıklıklardan fışkırır. Püsküren sıvının sıcaklığı 400°C’ye kadar çıkabilir ve hidrojen sülfür içerir. Çöken mineraller ayrıca birkaç metre yüksekliğinde bacalar oluşturabilir

okyanus

Okyanusları keşfetmenin önemi nedir?

Okyanus keşifleri, okyanus okuryazarlığını geliştirebilir ve gençlere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyer yapmak için yeni uzmanlık dalları açabilir.

Derin okyanusu keşfetmenin zorluklarını aşmak için icat edilecek yeni yöntemler, başka zor keşiflerin sonuçlanması adına uygulanabilecek teknolojik ve mühendislik yeniliklerine temel oluşturabilir.

Okyanuslar her yıl küresel ekonomiye 1,5 trilyon dolar katkıda bulunuyor ve getiriyi daha yüksek rakamlara çıkarmak için engel yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir