Genel Kategori

‘Ölümsüz’ olarak bilinen su ayılarının zayıf noktası keşfedildi

Tardigrad veya su ayıları olarak bilinen dünyanın en dayanıklı mikroskopik canlılarının bile küresel ısınmanın kurbanı olabileceği saptandı. Science Report’da yer alan bilimsel bir araştırma, nükleer radyasyonlara dayanıklı olan, toksik kimyasallara karşı korunabilen canlıların iklim krizine bağlı yüksek sıcaklıklarda ölebileceği ve yok olabileceği tespit edildi.

Dünyanın en dayanıklı canlısı olarak bilinen su ayıları uzay koşullarında bile hayatta kalabiliyor. Araştırmacılar su ayılarının zayıf noktasını tespit ederek yüksek sıcaklıklara dayanamayacaklarını ortaya koydu.

Su ayılarının dayanıklılığı genetik yapılarında bulunan Dsup adlı protein sayesinde mümkün. Su ayıları saldırıya uğradıklarında metabolizmalarını Dsup proteini sayesinde ‘dinlenmeye’ alıyorlar. Su ayılarının 150 derece sıcaklığa dayanabildiği belirtiyor ancak araştırmalar bunun tam olarak böyle olmadığını gösteriyor.

İklim krizi bütün canlılara zarar verecek

Araştırma ekibi yaptığı deneyde birçok su ayısını çok yüksek sıcaklıklara tabii tuttu. Bu canlıların yaşamaya devam etmesi için iklime alıştırmaları gerektiği anlaşıldı.

Bazı iklim şartlarına alışkın olmayan su ayılarının 24 saat boyunca 37,1 derece sıcaklıkta kalmaları halinde ölebilecekleri tespit edildi. Bu testler metabolizmaları uyku halinde olmayan su ayıları üzerinde test edildi.

İklim şartlarına alışık olmayan ve uyku halinde olan su ayılarının yarısından fazlasının 82,7 derece sıcaklığa maruz kalmaları halinde bir saat içinde, 63,1 derece sıcaklık halinde ise ortalama 24 saat hayatta kalabilecekleri ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir