Ülke ve Dünya Gündemi, Haber

Oxfam hafif musluğa cevabını veriyor

BRÜKSEL – COVID-19 ile mücadele uygun hijyen ihtiyacını vurguladığından, Oxfam insani yardım ortamlarında her yerde bulunan hafif musluklara bir alternatif sağlayacağını umduğu yeni bir el yıkama istasyonu başlattı.

İnsani inovasyona odaklanan bir hayır kurumu olan Elrha’nın finansmanı ile tasarlanan istasyonlar, afişlerin kullanımını daha çekici hale getirmek için tasarlanmış bir ayna ve düz bir alana sahip. Kilitlenebilir bir kapağı olan 24 litrelik (6 galon) tank, antimikrobiyal pirinç musluklardan 200’den fazla elde yıkama için yeterli su sağlar. Sabunlu su için 4 litrelik bir hazne vardır, bu hazne, cihaza sert sabun da bağlanabilse de, kullanıcıların ellerini düz suyla durulamadan önce yıkayabilir.

Şimdiye kadar insanların akan su olmayan alanlarda ellerini yıkamaları için en yaygın yöntemlerden biri, kullanıcının yere bir çubuk yardımıyla aşağıya doğru eğebileceği bir kova su olan hafif bir musluktu.

Bununla birlikte, Oxfam projesinde çalışan tasarımcı Matthew White, Devex’e “insani bir çözüm için [hafif bir musluk] insanlık dışıdır” dedi.

White, “Dalgalı musluklar, kelimenin tam anlamıyla ayaklarıyla iten insanlar ve ellerini ve ayakları üzerinde çamurlu zemine yıkamaya çalışırken su onların her tarafına dökülüyor,” dedi. “Projenin başlarında haysiyet hakkında çok konuştuk… Bu çözüm umarım biraz haysiyet verir ama aynı zamanda gerçekten pratiktir. İnsanların ellerini yıkamaktan kaçındığını düşündüğüm bir şeyden, umarım insanların bundan zevk alacağı ve kendilerine iyi davranıldığını hissettiği bir şeye doğru gidiyor. “

Oxfam Tedarik Merkezi başkanı Ed Blagden, Devex’e e-posta ile yeni el yıkama standının hafif musluklara göre bir dizi avantajı olduğunu söyledi. Blagden, “Denemelerimiz aynaların ve renkli tasarımın daha fazla insanı ellerini daha uzun süre yıkamaya çektiğini gösterdi” diye yazdı. “Dalgalı bir musluktan çok daha dayanıklıdır ve lavabo ve drenaj hortumu çamurlu su birikintilerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, ellerinizi yıkamak için yeterli miktarda su dağıtan su tasarrufu sağlayan musluklar kullanır ve sabunlu su için ayrı bir dağıtıcı sayesinde ellerinizi daha da temizler. “

İstasyon fikri, Oxfam’ın bir Oxfam meydan okumasına yanıt olarak 2015 yılında İngiliz okul öğrencileri tarafından yapılan A-frame el yıkama çözümünden esinlenmesiyle başladı. Ertesi yıl, yardım kuruluşunun su ve sanitasyon ekibi bu fikri daha fazla gelişme için Elrha’nın insani inovasyon fonuna götürdü. Nihai tasarım kararlaştırıldıktan sonra, testler Tanzanya ve Uganda’daki mülteci kamplarında gerçekleştirildi ve daha dayanıklı parçalarla montajı daha kolay olan daha fazla prototip bilgilendirildi.

Kısmen düşük maliyetli seri üretim tekniklerinden yararlanmak için istasyonlar Çin’de üretiliyor ve bu da 2020’nin başlarında Wuhan bölgesi COVID-19 nedeniyle kilitlendiğinden üretimi geciktirdi.

Üretime nihayet Temmuz ayında başlandı ve bugüne kadar yaklaşık 4.000 el yıkama standı üretildi. Bir Oxfam sözcüsü, ilk 1.700 kişinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yemen, Çad, Kenya, Etiyopya, Burkina Faso ve Bangladeş’teki Oxfam programlarında kullanılmak üzere gönderildiğini ve Aralık ayında Cezayir ve Güney Sudan da dahil olmak üzere 2.300 kişinin daha gönderildiğini söyledi. . Paletlerde yarım düzine lotla seyahat etmek üzere tasarlanmış altı kitlik bir kutu – 308 £ (422 $) tutarındadır.

White, “Tarladan geri dönen adamlar [dedi]” Bu şeyin neredeyse hiçbir maliyeti yok, hiç para yok ve onlara çok ihtiyacımız var “dedi. “Bu, maliyetleri düşürmeye gerçekten odaklanmak için işleri gerçekten değiştirdi.” Fiyatın yanı sıra, muslukların sağlam, vandalizme karşı dayanıklı olması ve nakliye için paletlere düzgün bir şekilde sığması gerektiğini söyledi.

Oxfam, tedarik merkezi aracılığıyla satışlardan kar elde etmediğini belirtmesine rağmen, istasyonlar diğer insani yardım kuruluşları tarafından da satın alınabilir. Ayrıca, diğerlerinin istasyonları kendilerinin üretmesine izin vermek için teknik şartnameleri kamuya açıkladı.

Elrha’nın kıdemli yenilik müdürü Cecilie Hestbaek, Devex’e uzun vadeli planın musluğun kullanıldığı ülkelerde yerel üretimi teşvik etmek olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir