Genel Kategori

Oxford: Doğa Temelli Çözümler Dünyayı Soğutmaya Yardımcı Olabilir

Oxford’un yeni bir araştırmasına göre, doğa temelli çözümler küresel ısınmanın sınırlandırılmasında büyük bir güç olabilir.   

Nature’da geçtiğimiz hafta yayımlanan yeni bir Oxford araştırmasına göre, doğa temelli çözümler (NbS) yüzyılın sonuna kadar iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunabilir. Analiz; küresel sıcaklık artışını sınırlamak, ekosistemleri ve arazileri korumak, yönetmek ve eski haline getirmek için emisyonları azaltmamız ve NbS yatırımını artırmamız gerektiğini gösteriyor.

Oxford ekibi, ekosistemlerin korunması ve büyük ölçekli restorasyonu ve iyileştirilmiş arazi yönetimi dahil olmak üzere NbS önlemlerinin küresel ısınmayı 1,5 derecelik ısınma hedefi için 0,1 derece, 2 derece için ise 0,3 derece düşürebileceğini keşfetti.

Bu, 2025 yılından itibaren yılda 10 gigaton karbondioksiti kaldırarak elde edilebilir. Bu miktar ton karbondioksit başına 100 dolardan daha düşük bir maliyetle, küresel ulaşım sektörünün yıllık emisyonlarından daha fazla.

En önemlisi, NbS, en yüksek sıcaklığa ulaşıldıktan sonra bile gezegeni soğutmaya devam edebilir. Araştırmacıların en iyi senaryosunda, NbS küresel ısınmayı 2055 yılına kadar 0,1 ve 2100 yılına kadar 0,4 derece azaltabilir. Ancak şu anda mevcut iklim finansmanının yalnızca küçük bir kısmının doğa temelli çözümlere ayrıldığı tahmin ediliyor.

Oxford Doğa Temelli Çözümler Girişimi’nin teknik direktörü ve araştırmanın başyazarı Cécile AJ Girardin’e göre, “Dünya artık ekolojik olarak sağlam, sosyal açıdan eşit ve bir asırdan fazla bir süredir topluma birçok fayda sağlayacak şekilde tasarlanmış doğa temelli çözümlere yatırım yapmalı. Düzgün bir şekilde yönetildiğinde, çalışma alanlarımızın korunması, restorasyonu ve sürdürülebilir yönetimi gelecek nesillere fayda sağlayabilir” dedi.

Kasım ayındaki COP26 iklim değişikliği konferansının ana odak noktası haline getirilen doğa temelli çözümler, hem insan refahı hem de biyolojik çeşitlilik için fayda sağlarken toplumsal zorlukları ele almak için doğayla birlikte çalışıyor.

Rapor, küresel ısınma kontrol altına alınmazsa, orman yangınları ve diğer ekolojik zararların doğa temelli çözümlerin etkinliğini azaltabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Yazarlar, NbS’nin sağladığı karmaşık, uzun vadeli faydaları dikkate alan ölçütleri kullanarak, üstlenilen faaliyetlerin titiz bir şekilde değerlendirilmesiyle birlikte yatırım çağrısında bulunuyorlar.

Ortak yazar ve Oxford’un Doğa Tabanlı Çözümler Girişimi Direktörü Profesör Nathalie Seddon, “Doğa temelli çözümler, biyoçeşitliliği ve yerel halkın haklarını destekleyecek şekilde hızlı ama aynı zamanda dikkatli bir şekilde uygulanmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir