Genel Kategori

Paris’te düzenlenen AB-Çin zirvesinden ‘güvene dayalı işbirliği’ çağrısı çıktı

Paris'te düzenlenen AB-Çin zirvesinden 'güvene dayalı işbirliği' çağrısı çıktı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in resmi Fransa ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AB-Çin ilişkilerini ele alındığı 4’lü zirve Paris’te düzenlendi. Liderler, toplantı sonrası ‘güvene dayalı işbirliği’ çağrısında bulundu.

Elysee Sarayı’nda gerçekleşen zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AB ile Çin arasındaki rekabetin dünya ticaretinde kırılmaya ve siyasi tecrite yol açmaması gerektiğini vurguladı.

İki taraf arasında daha adil ve daha dengeli çok taraflı ticaret çerçevesi oluşturulması gerektiğini söyleyen Macron, “İşbirliğinin ve açıklığın bizlere daha çok şey kazandıracağını eylemlerimizle göstermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Fransız lider, ticaret ve teknoloji alanlarında Çin’in gösterdiği gelişmelere karşı birleşik bir Avrupa cephesi oluşturmanın önemini de vurguladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Cinping ise, iki tarafın farklılıklarına ve rekabetine rağmen işbirliğinin ana unsur olduğunu vurguladı.

Şi Cinping, “İşbirliğimiz rekabetimizden daha büyük. Olumlu enerjiyi arttırmalıyız. Yan yana çalışıyoruz ve birbirimize yardım ediyoruz ve ileriye doğru giderken ardımızdan endişe duymamalıyız” ifadesinde bulundu.

Merkel: İpek Yolu’nda aktif rol almak isteriz ancak ticaret karşılıklı olmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel zirve ardından yaptığı açıklamada ‘Kuşak ve Yol Projesi’nin önemine inandığı belirtti. Merkel, “Biz Avrupalıların bu projede aktif rol almamız gerektiğine inanıyorum. Ancak bu işbirliği, karşılıklı ticareti de beraberinde getirmeli, bu konu da halen tartışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Merkel, Almanya’nın AB dönem başkanlığını üstleneceği 2020’nin eylül ayında tüm AB ülkelerinin ve Çin’in davet edileceği bir zirvenin düzenleneceğini, Çin tarafının da bunu olumlu karşıladığını duyurdu.

ABD ile Çin arasındaki ticari alandaki görüşmeleri Avrupalılar olarak yakından izlediklerini vurgulayan Merkel, “Almanya tarafı olarak şunu söyleyebilirim, bu ticari görüşmeler duraksarsa bunu Almanya ekonomisinde hissederiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir