Genel Kategori

Plastik Rüzgarla Hareket Ediyor

Okyanuslarımızdaki plastik kimyasal olarak parçalanmadan gittikçe daha küçük parçalara ayrıldığından, ortaya çıkan mikroplastikler ciddi bir ekolojik sorun haline geliyor. Weizmann Bilim Enstitüsü’ndeki yeni bir çalışma, 5 mm’den küçük parçacıklar olarak tanımlanan mikroplastiklerin rahatsız edici bir yönünü ortaya koyuyor. Bu parçalar atmosfere süprülüyor ve rüzgârla okyanusun berrak görünen kısımları da dahil olmak üzere uzaklara taşınıyorlar. Analizler, bu tür küçük parçacıkların saatlerce veya günlerce havada kalabileceğini, deniz çevresine zarar verme potansiyelini yayabileceğini ve besin zincirini tırmanarak insan sağlığını etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Enstitünün Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Prof. Ilan Koren’in gruplarında Prof. Yinon Rudich ile işbirliği yapan Dr. Miri Trainic, “Birtakım çalışma, kıyı şeridine yakın suyun hemen üzerindeki atmosferde mikroplastik buldu” diyor. “Ancak görünüşte bozulmamış suyun üzerinde önemsiz olmayan bir miktar bulduğumuzda şaşırdık.”

Koren ve Vardi, okyanus ve hava arasındaki arayüzü anlamak için tasarlanmış araştırmalar için birkaç yıldır işbirliği yapıyor. Okyanusların atmosferden malzemeleri emme yöntemi iyi çalışılmış olsa da, ters yöndeki süreç – uçucu maddelerin, virüslerin, alg parçalarının ve diğer parçacıkların deniz suyundan atmosfere süpürüldüğü aerosol haline getirilmesi – çok daha az araştırılmıştı.

Plastik parçacıklar söz konusu olduğunda boyut önemlidir, çünkü daha hafif olanlar daha uzun süre havada kalabilir. Suyun yüzeyine indiklerinde, eşit derecede küçük deniz canlıları tarafından yenme olasılıkları daha yüksektir ve tabii ki onları sindiremezler. Bu nedenle, bu parçacıkların her biri bir deniz organizmasına zarar verme veya besin zincirinde yukarı ve vücudumuza girme potansiyeline sahiptir.

Koren, “Son olarak, tüm aerosoller gibi, mikroplastikler de atmosferin diğer bölümleriyle etkileşime girdikçe büyük gezegen döngülerinin (örneğin karbon ve oksijen) bir parçası haline geliyor” diyor. “Hem hafif hem de uzun ömürlü oldukları için, su yollarımıza daha fazla plastik eklemesek bile, okyanuslarımızı zaten kirleten plastikler parçalandıkça, havada taşınan daha fazla mikroplastik göreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir