Bilim

Rahatsız edici akıntılar: ‘Kıyamet Buzulu’nun altından akan ılık su

Araştırmacılar ilk kez “Kıyamet Buzulu” olarak da bilinen Thwaites Buzulu’nun altından veri elde edebildiler. Buzullara ılık su tedarikinin daha önce düşünülenden daha fazla olduğunu ve daha hızlı erime ve buz akışının hızlanması endişelerini tetiklediğini keşfettiler.

Araştırmacılar, Thwaites buzul cephesinin altına giren mürettebatsız denizaltı Ran’ın yardımıyla bir takım yeni keşifler yaptılar. East Anglia Üniversitesi’nden Profesör Karen Heywood şu yorumu yaptı:

“Bu Ran’ın kutup bölgelerine yaptığı ilk girişimdi ve buz tabakasının altındaki suları keşfetmesi, umduğumuzdan çok daha başarılı oldu. Bu heyecan verici bulguları, önümüzdeki yıl buzun altındaki başka görevlerle geliştirmeyi planlıyoruz.”

Dalgıç, diğer şeylerin yanı sıra, buzulun altından geçen okyanus akıntılarının gücünü, sıcaklığını, tuzluluğunu ve oksijen içeriğini ölçmüştür.

Gothenburg Üniversitesi’nde oşinografi profesörü ve yeni kitabın baş yazarı Anna Wåhlin, küresel deniz seviyesinin karada ne kadar buz bulunduğundan etkilendiğini ve tahminlerdeki en büyük belirsizliğin Batı Antarktika Buz Levhasının gelecekteki evrimi olduğunu söylüyor. şimdi Science Advances bülteninde yayınlandı.

Küresel deniz seviyesini etkiler

Batı Antarktika’daki buz tabakası, mevcut deniz seviyesi artış hızının yaklaşık yüzde onunu oluşturuyor; ama aynı zamanda Batı Antarktika’daki buz, bu oranı artırmak için en büyük potansiyele sahip çünkü dünya çapında en hızlı değişimler Thwaites Buzulu’nda gerçekleşiyor. Konumu ve şekli nedeniyle Thwaites, altında yolunu bulan sıcak ve tuzlu okyanus akıntılarına karşı özellikle hassastır.

Bu süreç, buzulun dibinde hızlı bir erimeye ve buzun deniz dibinde durmaktan okyanusta yüzmeye geçiş yaptığı sözde topraklama bölgesinin iç kısımdaki hareketine yol açabilir.

Araştırma istasyonlarından uzakta, genellikle kalın deniz buzu ve birçok buzdağıyla engellenen bir alanda erişilemez konumu nedeniyle, bu alandan yerinde ölçümlerde büyük bir eksiklik olmuştur. Bu, bu bölgedeki buz-okyanus sınır süreçleri için büyük bilgi boşlukları olduğu anlamına gelir.

İlk ölçümler yapıldı

Araştırmada araştırmacılar, buzulun altından geçen okyanus akıntılarının mukavemetini, sıcaklığını, tuzluluğunu ve oksijen içeriğini ölçen dalgıçtan elde edilen sonuçları sunuyor.

Anna Wåhlin, “Bunlar, Thwaites buzulunun altında gerçekleştirilen ilk ölçümlerdi” diyor.

Sonuçlar, buzulun yüzen kısmının altındaki okyanus akıntılarını haritalamak için kullanıldı. Araştırmacılar, daha önce bir su altı sırtıyla engellendiği düşünülen bir bağlantı olan Pine Island Körfezi’nden derin suyun aktığı doğu ile derin bir bağlantı olduğunu keşfettiler.

Araştırma grubu, sıcak suyu kuzeyden Thwaites Buzulu’na götüren üç kanaldan birinde ısı aktarımını da ölçtü. “Thwaites’e erişim ve saldırı için kullanılan sıcak su kanalları araştırmadan önce bizim tarafımızdan bilinmiyordu. Ran’ın çok yüksek çözünürlüklü okyanus haritalamasıyla iç içe geçmiş gemideki sonarları kullanarak, sulayan farklı yollar olduğunu bulabildik. Güney Florida Üniversitesi’nden Dr. Alastair Graham, okyanus tabanının geometrisinden etkilenerek buz tabakası boşluğuna girip çıkıyor “diyor.

Burada ölçülen 0,8 TW değer, neredeyse tüm buz tabakasındaki toplam bazal eriyik kadar büyük olan, yılda 75 km3 buzun net erimesine karşılık gelir. Sıcak su nedeniyle eriyen buz miktarı, diğer küresel tatlı su kaynaklarına kıyasla çok fazla olmasa da, ısı taşınmasının yerel olarak büyük bir etkisi vardır ve buzulun zamanla stabil olmadığını gösterebilir.

Zaman içinde sürdürülebilir değil

Araştırmacılar ayrıca büyük miktarlarda eriyik suyun buzulun önünden kuzeye doğru aktığını kaydetti.

Tuzluluk, sıcaklık ve oksijen içeriğindeki değişiklikler, buzulun altındaki alanın, farklı su kütlelerinin buluştuğu ve birbiriyle karıştığı, buzun tabanındaki erime süreçlerini anlamak için önemli olan, önceden bilinmeyen bir aktif alan olduğunu göstermektedir.

Gözlemler, ılık suyun her yönden, sabitleme noktalarında, buzun deniz tabanına bağlandığı ve buz tabakasına stabilite kazandırdığı kritik noktalardan yaklaştığını gösteriyor. Bu sıkışma noktalarının etrafındaki erime, kararsızlığa ve buz tabakasının geri çekilmesine ve ardından karadan akan yukarı akış buzuluna yol açabilir. İngiliz Antarktik Araştırması’ndan Dr Rob Larter şu yorumu yaptı:

“Bu çalışma, sıcak suyun Thwaites Buzulu’nu nasıl ve nerede etkilediğinin deniz tabanı ve buz tabakası tabanının şeklinden ve ayrıca suyun kendisinin özelliklerinden etkilendiğini vurgulamaktadır. Yeni deniz tabanı anket verilerinin ve gözlemlerin başarılı entegrasyonu Ran misyonlarından elde edilen su özellikleri, Uluslararası Thwaites Buzulu İşbirliği içindeki multidisipliner ethosun faydalarını gösteriyor. “

“İyi haber şu ki, şimdi, Thwaite buzulunun dinamiklerini modellemek için gereken verileri ilk kez topluyoruz. Bu veriler, gelecekte buzun erimesini daha iyi hesaplamamıza yardımcı olacaktır. Yeni teknolojinin yardımıyla, yapabiliriz modelleri iyileştirmek ve şu anda küresel deniz seviyesi varyasyonları etrafında hüküm süren büyük belirsizliği azaltmak. ” Anna Wåhlin diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir