Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Rapora Göre İklim Değişikliği Avustralya Çiftlik Karlarını Son 20 yılda % 22 Oranında Düşürdü

Tarım departmanı raporu, 2000 yılından bu yana iklimde meydana gelen değişikliklerin mahsul çiftliklerinin gelirini yılda 1,1 milyar dolar azalttığını söylüyor.

Tarım departmanına göre iklim değişikliği son yirmi yılda Avustralya çiftliklerinin ortalama yıllık karlılığını% 22 veya çiftlik başına yaklaşık 18.600 $ düşürdü.

Avustralya Tarım ve Kaynak Ekonomisi ve Bilimleri Bürosu Çarşamba günü yayınlanan bir raporda, iklimdeki 2000 yılından bu yana meydana gelen değişikliklerin Avustralya mahsul çiftliklerinin gelirini yılda toplam 1.1 milyar $ azalttığını tespit etti.

Rapor, ortalama sıcaklıkların 1950’den bu yana yaklaşık 1C arttığını ve çiftlik üretimi ve emtia fiyatları da dahil olmak üzere diğer değişkenleri sabit tutarak 2000’den 2019’a kadar Avustralya’nın iklimini 1950’den 1999’a kadar olan dönemle karşılaştırdığını belirtiyor.

Tarım Bakanlığı’nın bilim ve ekonomi araştırma bölümü olan Abares, 50’den fazla fiziksel ve finansal çiftlik değişkenindeki farklılıkları simüle etmek için 40.000 çiftlik gözleminden elde edilen verileri kullanarak Farmpredict adlı bir istatistiksel model geliştirdi.

2000 yılından bu yana, iklim değişikliğinin Avustralya’daki geniş alanlı çiftliklerin karlılığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmuştur. Sadece Northern Territory çiftlikleri, iklim değişikliğine atfedilen Victoria (-% 37,1), Batı Avustralya (-% 25,8) ve Yeni Güney Galler’de (-% 25,5) kâr etmek için büyük kesintilerle karlılığı% 8,7 artırdı.

Bir çiftlikte % 8 veya yaklaşık 82.000 $ ‘lık gelir düşüşü ve karlarda% 35 azalma veya tipik bir ekin çiftliği için 70.900 $’ lık bir düşüşle en kötü darbeyi mahsul çiftlikleri oluşturdu.

Raporun yazarlarından David Galeano, iklim değişkenliğine uyumun “kesinlikle yardımcı olduğunu” söyledi ve bu olmasaydı çiftlikler kârda % 26’lık bir azalma yaşardı ve ekin çiftliklerinin karı % 49 düşecekti.

Koyun çiftlikleri, ortalama yıllık kârda % 18,2 veya çiftlik başına 6.100 $ düşüş yaşadı. Sığır çiftlikleri ortalama % 5’lik bir düşüşle “genel olarak daha az etkilendi”, ancak bazı alanlar güneybatı Queensland dahil diğerlerinden daha fazla etkilenmişti.

Raporda, iklim koşullarının “özellikle ekin çiftlikleri için daha değişken nakit gelir ve karlılık açısından risk artışına katkıda bulunduğunu” söylüyor.

İklim değişikliği, 2000’den bu yana iki katından fazla artan “çok düşük” kar % 2’nin altında – şansıyla aşağı yönlü riski artırdı.

Abares raporu, doğu Avustralya’nın büyük bir kısmında mevcut kuraklığın “iklim değişkenliğinin çiftlik işletmeleri ve haneler üzerinde sahip olabileceği dramatik etkileri gösterdiğini” söylüyor.

Kuraklıktan etkilenen NSW’nin “2018-19’da kârda büyük düşüşler” kaydettiğini, ancak Batı Avustralya dahil olmak üzere daha az kuraklıktan etkilenen bölgelerde, tahıl ve hayvancılık için yüksek emtia fiyatları nedeniyle kar arttığını söylüyor.

Abares, kuraklık politikasının “neredeyse kaçınılmaz bir ikilemle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor: kuraklık zamanlarında çiftlik işletmeleri ve hanehalklarına rahatlama sağlamak, endüstrinin yapısal uyumunu ve yeniliği yavaşlatma riski taşıyor.”

“Bazı durumlarda, iyi niyetli politikalar, yardım ve yardım sağlanan çiftçilerden daha iyi hazırlanmış (veya daha şanslı) çiftçileri dezavantajlı kılabilir, yönetim teşviklerini sulandırabilir ve zorlu eşitlik sorunlarını gündeme getirebilir.”

Zorluk çeken çiftlik hanelerini desteklemenin yanı sıra, kuraklık politikasının “dayanıklılığı ve üretkenliği artırması” gerektiğini önermektedir.

Ulusal lider Michael McCormack gibi üst düzey hükümet figürleri , Avustralya ikliminin her zaman aralıklı kuraklık ve selle karakterize olduğunu vurgulama eğiliminde olsa da iklim değişikliği Avustralya’da kuraklığı daha da kötüleştiriyor .

Koalisyonun kuraklık politikasının merkezinde direncini artırmak için $ 100 milyon yıllık ödemeler yapacak bir $ 5mr kuraklık gelecek fondur.

Kasım ayında hükümet , kuraklıktan etkilenen çiftçiler ve küçük işletmeler için 1 milyar dolarlık imtiyazlı kredi paketi ve “topluluklara doğrudan yatırım” için 500 milyon dolarlık ek bir kuraklık yardımı için 1.5 milyar dolar daha açıkladı .

Kuraklığın etkisini modelleyen Abares raporu, bir mahsul çiftliğinin tipik bir yılda yaklaşık 230.000 $ ‘dan kuru bir yılda 125.000 $’ lık bir zarara ulaşacağını söylüyor.

Bir Avustralya sığır çiftliği için, kar, tipik bir yılda 60.000 $ ‘dan kurak bir yılda 5.000 $’ a düşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir