Bilim, Genel Kategori

Saf su nasıl yapılır?

Laboratuvarda küçük hacimlerde saf su yapmak mümkün olsa da , hidrojen ve oksijeni birbirine karıştırarak büyük hacimlerde su “yapmak” pratik değildir. Reaksiyon pahalıdır, çok fazla enerji açığa çıkarır ve gerçekten büyük patlamalara neden olabilir.

Dünyadaki toplam su hacmi yaklaşık olarak aynı kalırken , su sürekli olarak yerini ve durumunu değiştirir. Bu, bazen bir sıvı (içtiğimiz su gibi), katı (buz) veya gaz (buhar gibi su buharı) olduğu anlamına gelir.

Bilim insanları bu değişim sürecini hidrolojik (su) döngüsü olarak adlandırıyorlar; bu, su, hava, yer ve okyanus arasında dönerek sürekli dünya etrafında hareket ediyor.

Döngü

Su döngüsü , suyun okyanustan (veya göllerden, nehirlerden ve sulak alanlardan) buharlaşması ve atmosfere (etrafımızdaki hava) su buharı (gaz) olarak girmesiyle başlar.

Sıcak, sudan zengin hava yükseldikçe soğur ve daha az su tutabilir.

Sonuç olarak bulutlar oluşur. Sonunda, su buharı tekrar sıvı suya dönüşür ve yağmur olarak Dünya’ya düşer. Hemen atmosfere geri buharlaşmayan yağmur, ya yüzey akışı olarak okyanusa akar ya da toprağa emilir ve yeraltında kayaların içindeki küçük boşluklarda depolanan yeraltı suyu haline gelir.

Bitkiler kökleriyle yeraltı sularını emebilir ve yapraklarındaki küçük deliklerden suyu dışarı atabilir (buna terleme denir).

Yeraltı suyu yeryüzünden okyanusa doğru yavaşça akar ve döngü yeniden başlar.

Hidrolojik döngü, sıcaklık ve basınçtaki değişikliklere duyarlıdır. Örneğin hava sıcak ve rüzgarlı ise daha fazla buharlaşma meydana gelir. Bu nedenle, iklim değişikliği hidrolojik döngüyü etkiler. Bir zamanlar ıslak olan bölgeler kuruyabilir (ve bunun tersi de geçerlidir) çünkü bulutlar yağmurlarını toplanıp kullanılabilecekleri kara yerine okyanusa bırakır.

İki küçük damla içme suyu

Tatlı su içeriz, ancak dünyadaki suyun çoğu tuzludur. Ve dünyadaki mevcut tatlı suyun büyük çoğunluğu aslında yeraltında yeraltı suyu olarak gizlenmiştir.

saf su

Aslında, dünyadaki tüm saf suyun bir litrelik süt kartonuna sığabileceğini hayal ederseniz, sadece iki yemek kaşığı tatlı su dışında hepsi okyanus suyu olacaktır.

İki yemek kaşığı tatlı suyun dörtte üçünden biraz daha azı donarak buza dönüşecek ve geri kalanının çoğu yeraltı suyu olacaktır.

Nehirlerde, bataklıklarda ve göllerde gördüğümüz ve kullandığımız tatlı su, dünyadaki suyun yalnızca iki damlasından daha azını oluşturacaktır.

Bu nedenle, yeraltı suyu gibi büyük tatlı su kaynaklarını korumak çok önemlidir çünkü okyanus suyundan tuzu çıkarmak çok para ve enerjiye mal olabilir.

Atmosfer, Dünya ve okyanus birbirine bağlıdır ve bir yerde yaptığımız şeyler başka yerlerdeki suyun kalitesini etkileyebilir.

Lavaboya dökülen veya atmosfere pompalanan kimyasallar sonunda yeraltı suyuna karışabilir, bu da bizim kullanmamız için daha az kullanılabilir tatlı su anlamına gelir.

Daha fazla su “yapamasak da”, sahip olduğumuz suyu koruyarak en iyi şekilde faydalanabiliriz.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir