Bilim, Haber

Sakin Günlerde Güneş Işığı Okyanus Yüzeyini Isıtır Ve Türbülansı Tetikler

Tropik okyanuslarda, bir Oregon Eyalet Üniversitesi araştırmacısı tarafından toplanan eşi görülmemiş yeni gözlemsel veriler, güneş ışığı ve zayıf rüzgarların birleşimi öğleden sonra yüzey sıcaklıklarını yükselterek atmosferik türbülansı artırdığını gösteriyor.

OSU’nun Dünya, Okyanus ve Atmosfer Bilimleri Koleji’nde profesör ve çalışmanın baş yazarı Simon de Szoeke, yeni bulguların hava tahmini ve iklim modellemesi için önemli etkileri olabileceğini söyledi.

De Szoeke, “Okyanus öğleden sonra sadece bir veya iki derece ısınır, ancak bu büyük ölçüde göz ardı edilen bir etkidir” dedi. “Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ve küresel hava modellerinde nasıl bir rol oynayabileceğini daha doğru bilmek istiyoruz.”

Bulgular Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinde yayınlandı . Ortak yazarlar, Colorado, Boulder’daki NOAA Kimyasal Bilimler Laboratuvarı’ndan Tobias Marke ve W. Alan Brewer’dır.

Kara üzerinde, öğleden sonra ısınması atmosferik konveksiyona ve türbülansa yol açabilir ve genellikle gök gürültülü fırtınalar üretir. Okyanusun üzerinde, öğleden sonra gerçekleşen konveksiyon, atmosferi nemlendirmek ve bulutları oluşturmak için okyanus yüzeyinden su buharı çeker. De Szoeke, okyanus üzerindeki ısınmanın daha ince olduğunu ve rüzgar zayıf olduğunda daha da güçlendiğini söyledi.

De Szoeke’nin okyanus ısınmasıyla ilgili çalışması, birkaç yıl önce Hint Okyanusu’ndaki bir araştırma gezisi sırasında başladı. Araştırma gemisi, hava hızını ölçmek için bir lazer darbesi kullanan radara benzer bir uzaktan algılama teknolojisi olan Doppler lidar ile donatılmıştı. Bu, araştırmacıların ilk kez öğleden sonra ısınmasının neden olduğu türbülansın yüksekliği ve gücü hakkında ölçümler toplamasına izin verdi.

De Szoeke, okyanus üzerindeki türbülansın önceki gözlemlerinin yalnızca uçaklar tarafından yapıldığını söyledi.

“Lidar ile, türbülansı günün 24 saati profilleme yeteneğine sahibiz, bu da sıcaklıktaki bu küçük değişimlerin nasıl hava türbülansına yol açtığını yakalamamıza olanak tanıdı” dedi. “Daha önce kimse okyanus üzerinde bu tür bir ölçüm yapmamıştı.”

Araştırmacılar yaklaşık iki ay boyunca 24 saat lidardan veri topladılar. Bir noktada, yüzey sıcaklıkları her öğleden sonra sakin rüzgar hızlarıyla dört gün boyunca ısındı ve araştırmacılara bu tür deniz yüzeyi ısınma olayında yaratılan türbülansın bir profilini gözlemlemek için doğru koşulları sağladı.

De Szoeke, bu benzeri görülmemiş gözlemleri yakalamak için lidar tarafından gece gündüz örnekleme ve uzun bir okyanus konuşlandırması da dahil olmak üzere koşulların “mükemmel bir fırtınasını” gerektirdiğini söyledi.

Güneş ışığı, öğleden sonra okyanus yüzeyini ısıtır, yüzey sıcaklıkları bir derece veya daha fazla artar. Bu ısınma, dünyanın tropikal okyanuslarında günlerin yaklaşık% 5’inde meydana gelir. Bu okyanuslar, Dünya yüzeyinin yaklaşık% 2’sini temsil ediyor, yaklaşık Amerika Birleşik Devletleri’nin büyüklüğüne eşdeğer.

Sakin rüzgar ve ısınan hava koşulları, tropik bölgelerde düzenli olarak meydana gelen okyanus ölçeğinde atmosferik rahatsızlıklar olan musonlar ve Madden-Julian Salınımı veya MJO gibi hava koşullarına tepki olarak okyanusun farklı bölgelerinde meydana gelir.

De Szoeke, bu değişen sıcaklıkların tropik bölgelerdeki hava koşullarında oynadığı rolü belirlemek için, hava modellerinin yüzey ısınmasının etkilerini içermesi gerektiğini söyledi.

De Szoeke, “İnsanların iklim modellemesinde doğru yapmaya çalıştıkları pek çok ince etki var” dedi. “Bu araştırma, rüzgarlar azaldığında ne olduğuna dair bize daha kesin bir anlayış sağlıyor.”

Araştırma NOAA ve Denizcilik Araştırma Dairesi tarafından desteklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir