Genel Kategori

Şebeke Sularında Tehlike

Şebeke suları uzun zamandır insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturmuş ciddi sağlık sorunlarına neden olmuştur. Şebeke suları insan sağlığı için son derece tehlikelidir. Bazı kişiler kireçli suların daha sağlıklı olduğunu düşünür. Bu kesinlikle yanlış bilgidir. İnsan Sağlığı riske  atılacak bir konu değildir. Sağlık herşeydir.

Şebeke sularında kireç ve kansere yol açan mikroorganizmalar bulunur. Gelişen sanayi ve fabrikalar dan çıkan atıklar sulara karışır. Kir, kireç, tortu, kim, kimyasallar, mikroorganizmalar, virüsler ve en önemlisi kireç ve klor. Bunlar insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. 

Kireçli Suyun Zararları

Mineral içeren su kireçli su demektir. İçinde kalsiyum minerali olan su, ”alkali” sudur. Kaynama sırasında ortaya çıkan çaydanlık, kettle, kahve makinesinde beyazımsı birikintiler oluşması ve duş başlığında sık sık tıkanma olması, lavabolardaki tuhaf lekeler oluşması suyun çok kireçli olması ile ilgilidir. Mineral değeri yüksük suların kaynatılması sırasında meydana gelen kireç ve tortu oluşumlarının olumsuz bir özellik olarak biliniyor oysaki bunların mineral değeri  yüksek doğal sulara sertliğini veren ve kaynatma sırasında oluşan, suda çözünmeyen magnezyum ve kalsiyum karbonat bileşikleridir.

Klorlu Suyun zararları

Akciğer sorunları: Bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların oluşmasına, eğer bu rahatsızlıkları bulunduruyorsanız, hastalığın ilerlemesine neden olması klorlu suyun zararları arasındadır. Bu risk özellikle kapalı yüzme havuzları ve duş alırken fazla buhar oluşumunda artış gösterebilir.

Klorlu musluk suyu.

Diş korozyonuna neden olarak, ağız sağlığınıza zarar verebilir.

Diş korozyonu: Özellikle şehir şebekelerinin klor seviyesinin fazla yüksek olduğu bölgelerde bu tarz diş sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bazı kesimlerde yaşayan insanların, dişlerinde siyahlıklar ve çürükler oluşmasının ana nedenlerinden birisi klorlu su tüketimidir. Özellikle geçmiş yıllarda Van ilinde bu tarz sonuçlar gözlemlenmiştir.

Kanser: Fazla miktarda klorlu su tüketen ve havuzlarda fazla vakit geçiren kişiler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, bu kişilerin birçok kansere yakalanma olasılıklarında yüksek miktarda artış gözlenmiştir.

Görüldüğü gibi suda bulunan kireç ve klor insan sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Şebeke sularından uzak durun. Size tavsiyemiz Royal Green su arıtma cihazı içerisinde sıfır klor sıfır kireç ve %de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir